ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 01 Mayıs 2018, Salı 10:11 tarihinde eklendi. 467 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 MAYIS İŞÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN

Bugün 1 Mayıs, İşçinin, emekçinin bayramı ve tüm dünyada çeşitli biçimlerde kutlanacak… Kutlamalarda değişmeyen tek şey işçinin hâlâ sömürülmesi, emek hırsızlığı ve dünyada yaşanan olumsuzluklar… Bugünde savaş karşıtlığı ön plana çıkacak ve barışa vurgu yapılacaktır.
1 MAYIS İŞÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN İSVEÇ POSTASI


1 Mayıs İşçilerin kanlarıyla kazanılmış kutsal bir gündür. İşçiler bu uğurda binlerce şehit verdiler, gazi oldular,  yılmadılar, mücadeleden vazgeçmediler ve bugün hâlâ tartıştığımız, yeterli bulmadığımız  haklarını elde ettiler.
 

Bugün tüm dünyada iktidarda ya da muhalefette olan Sosyaldemokrat partiler, Sosyalist partiler meydanalara çıkacaklar ve hamasa nutuklar atacaklar. İşçiler, emekçiler bu gönül okşayıcı, kulağa hoş gelen sözleri alkışlayacaklar ve umutlarını yaşatmaya devam edecekler.

Dünyada hâlâ işçinin, emekçinin sömürüldüğünü, ezildiğini söz yerindeyse bir limon gibi sıkıldığını görüyoruz. Sendikalar artık kağıttan bir kaplan olmaktan öteye gidemiyorlar. İş yerlerinde patronların borusu ötüyor. İşçiler bir ölçüde hakları konusunda nal topluyorlar. Ülkemiz Türkiye’de sendikalar büyük zorluklar yaşıyorlar, işçilerin sendikalara üye olmaları engelleniyor…

İsveç’te işçi, emekçi haklarının arzu edilen düzeye gelemediğine tanık oluyoruz. İşverenler düşük ücretle insan çalıştırmaya devam ediyor. Avrupa’dan gelen işçiler karın tokluğuna el altından çalıştırılıyorlar. Sendikalar çaresiz ellerini ovuşturmakla yetiniyorlar.İsveç Başbakanı Stefan Löfven bugünkü konuşmasın duyar gibiyiz. Löfven, mülteci sorunu, düşük ücret tartışmaları, ücretlilerin türlü sıkıntıları ve emeklilerin kötüleşen yaşamları üzerine kulağımız ya da duymamızı istediğimiz güzel sözler söyleyecek ve elbette alkışlanacaktır.

İsveç’te işçi sorunları her geçen gün fazlalaşmakta ve işçi hakları kötüleşmektedir. İşini bırakanlar, başka ülkelere gidenler yeni yeni umut kapıları arayanların sayı günden güne artmaktadır.

Ülkemiz Türkiye’ye hiç değinmek istemiyoruz. Oradaki durum İsveç’e göre on kat daha kötüdür. Ülkemizde işçinin, emekçinin adı bile geçmemektedir. Asgari ücretin 1300 TL olduğu bir ülkede yaşanmaz sadece ölünür...

Emperyalizme, sömürüye, emek hırsızlığına karşı tüm dünya işçileri birleşiniz diyeceğiz ama, oyun içinde oyunlar oynanırken bu sözde lafta kalıyor. Yine de enseyi karartmadan bir kez daha yineliyelim:

1 MAYIS İŞÇİ, EMEKÇİ BAYRAMI TÜM DÜNYA İŞÇİLERİNE KUTLU OLSUN...

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com