ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 08 Ekim 2014, Çarşamba 11:30 tarihinde eklendi. 1529 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2014 Nobel Fizik Ödülü Mavi ‘LED’ Işıklarına verildi

Dün açıklanan 2014 Nobel Fizik Ödülü, aydınlatmada enerji tasarrufu açısından çığır açan Mavi LED ışıklarını icat eden Japon bilim insanları Isamu Akasaki, Hiroşi Amano ve Şuji Nakamura’ya verildi.
2014 Nobel Fizik Ödülü Mavi ‘LED’ Işıklarına verildi Bu yılki Nobel Fizik Ödülü, mavi ‘LED’ ışıklarını icat eden üç Japon profesöre verildi. Basında yer alan  haberlere göre “Işık yayan diyot” (LED) ışıkları, Profesör Isamu Akasaki, Hiroşi Amano ve Şuji Nakamura tarafından icat edildi. İcat, aydınlatmada enerji tasarrufu açısından çığır açtı. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada buluşun 20 yaşında olduğunu ancak günümüzde tamamen yeni bir madde olan ve herkesin istifade ettiği beyaz ışığın bulunmasına katkıda bulunduğu belirtildi. Nobel Komitesi ise ödülü kazanan bilim insanları için “herkesin başarısız olduğu bir şeyi başardılar” ifadelerine yer verdi.

 

2014 Nobel Tıp Ödülü’nün sahipleri ise Pazartesi günü açıklanmıştı. Ödül sahipleri olan Profesör John O’Keefe ile May-Britt Moser ve Edvard Moser, beynin yer belirleme sistemini keşfeden araştırmacılardı.

 

Nobel Komitesi, O’Keefe ve Moser çiftinin, beyinde konumlama sistemini oluşturan hücreleri buluşlarıyle Tıp Ödülü’ne layık görüldüklerini, buluşlarının, beynin “bizi çevreleyen alanın haritasını nasıl çizdiğinin ve karmaşık bir ortamda nasıl yol alabildiğimizin” açıklanmasına yardımcı olduğunu açıkladı.


İsveç Postası

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com