ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 08 Ekim 2014, Çarşamba 22:28 tarihinde eklendi. 1058 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2014 NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU

2014 Nobel Kimya Ödülü bu yıl ikisi Amerikalı bir Alman üç bilimadamı arasında paylaştırıldı. Bu yılki ödül nano tekonolojinin zaferi oldu. Üç bilimadamı, dokuların moleküler yapısına inen süper güçlü bir mikroskop geliştirdiklerini için bu ödüle layık görüldüler.
2014 NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU “Yapılandırılmış aydınlatma mikroskopi teknolojisini" geliştiren 2014 Nobel Kimya Ödülü sahiplerinden biri olan 54 yaşındaki Eric Betzig ABD’nin Virginia Eyaletinde Howard Huges Tıp Enstitüsü’nde, 61 yaşındaki William E. Moerner California'da Stanford Üniversitesi'nde ve 51 yaşındaki Stefan Hell ise Almanya'nın Göttingen kentinde yer alan Max Planck Biyofizik Kimya Enstitüsü'de ve Heidelberg'deki Alman Kanser Araştırmaları Merkezi'nde görevli olarak çalışıyor.


Nobel jürüsi, üç bilimadamının geliştirdiği mikroskop sayesinde hastalıkların araştırılması ve ilaç tasarımında devrim niteliğinde bir ilerleme sağlandığını açıkladı.
 

Jüri, çığır açan çalışmanın mikroskop teknolojisini ''nano-boyuta'' taşıdığını söylüyor. Nanoskopinin günümüzde dünya çapında kullanılır hale geldiğini söyleyen Nobel jürisi üç araştırmacının çalışmasından bütün insanlığın her gün faydalandığını belirtiyor.
 

Ayrı ayrı çalışan üç bilimadamı optik mikroskoplardaki teorik limiti aşmayı başardı. Geliştirdikleri aletten önce bilim dünyası bir görüntünün çözünürlüğünün 200 nanometreyi (bir metrenin 200 milyarda birini) geçemeyeceğine inanıyordu.
 

Üçlünün geliştirmeyi başardığı nanoskopik görüntüler ise bundan daha derinlemesine inen bir çözünürlük sunuyor. Nanoskopi sayesinde bilimadamları yaşayan hücrelerin içinde tek bir protein molekülünü gözlemleyebiliyor.


2013 Nobel Kimya Ödülü geçen yıl "karmaşık kimyasal sistemlerin daha iyi anlaşılması için sanal modeller geliştiren" Martin Karplus, Michael Levitt ve Arieh Warshel isimli araştırmacılara verilmişti.
 

İsveç Postası/Basın

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com