ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 12 Mart 2018, Pazartesi 09:42 tarihinde eklendi. 613 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

İsveç-Türk Düşünce ve Kültür Derneği ile İsveç – ADD’nin ortaklaşa düzenledikleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir semirnerle kutlandı. Seminere konuşmacı olarak Dr. Tülin Uygur katıldı.
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI İSVEÇ POSTASI


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. İsveç-Türk Düşünce ve Kültür Derneği ile İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği birlikte bir seminer düzenlediler. Seminerde Dr. Tülin Uygur, “Dünya’da ve ülkemizde kadın sorunu, Türk kadınının toplumdaki yeri ve kadın hakları mücadelesi” konusunda konuştu.

Seminer saygı duruşu ile başladı. Dr. Tülin Uygur konuşmasına, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ortaya çıkışına yönelik kısa bir bilgi sonunda. Bu bilginin ardından dünya kadın hareketleri ve karşılaşılan sorunlar üzerinde durdu. Dünyadaki kadın sorunlarının genelde aynı ama ülkelere göre farklılıklar yaşandığını belirtti.Uygur, Birleşmiş Milletlerin bünyesinde yapılan toplantıların, oluşturulan komisyonların ya da kurulların alınan kararları yaşama geçirmede zayıf kaldığı söyledi. 2000 yılından bu yana kadın odaklı çalışmaların oldukça yavaşladığı vurguladı. En son Pekin Kadın Konferansına rekor bir kadın katılımı olduğunu ve orada yapılan seminer, panel, konferansların kadının durumunu gözler önüne sergilediğini ama yansımalarının kadın hareketinde yetersiz kaldığını belirtti.Dr. Tülin Uygur, Türk Kadınının toplumda yeri ve verdiği mücadeleleri de ele alarak ilk kez ülkemizde 1921 yılında kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü daha sonra önemli ölçüde kutlanmadığı ifade etti. Bu gün 1985 yılından bu yana düzenli kutlandığını ama sorunların çok boyutlu sürdüğünü söyledi. 2017 yılında emniyet raporlarına göre 406 kadının yakınları tarafından öldürüldüğü ve rakamın ürkütücü olduğunu dile getirdi.

Seminerden sonra söz alan katılımcılar görüşlerini dile getirdiler ve kadın sorunun temel niteliklerini açıklamaya çalıştılar. Kadın gününün sadece 8 Mart’a indirgemenin doğru olmadığını ve 365 gün bu konu üzerinde çalışma yapılmasının önemine değindiler.İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği ve İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği diğer derneklerle iletişim kurarak yakın zamanda bir kadın konferansı düzenlemeye çalışacaklarını açıkladılar.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com