ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 13 Mart 2018, Salı 18:20 tarihinde eklendi. 409 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI REX TİLLERSON ŞUTLANDI

ABD Başkanı Donald Trump aniden Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u görevinden aldı. Tillerson bu konuda Trump’la konuşmadığını ifade ediyor.
ABD DIŞİŞLERİ BAKANI REX TİLLERSON ŞUTLANDI İSVEÇ POSTASI


ABD Başkanı Donald Trump seçildiği günden bu yana konuşmaları ve davranış biçimleriyle hep gündemde olan bir kişi özelliği taşıyor. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u haberdar etmeden görevden alması ve yerine CİA Başkanı Mike Pompeo’yu ataması gibi durumlar bunlardan biri.

Basın genellikle Trump ile Tillerson’un hiçbir zaman aynı düşünceleri paylaşmadığı ve be nedenle de anlaşamadıkları görüşünü ileri sürüyor. Genellikle Tillerson’un Trump radikal görüşlerini frenlemeye çalıştığı ifade ediliyor. Tillerson’un aksine Pompeo’nun tam Trump’ın diline ve görüşlerine yakınlığı dillendiriliyor ki, böylece gaz pedalına basacak kişi olarak tanımlanıyor.

Rex Tillerson’un görevinden alınacağına dair haberler 4 -5 ay öncesinde basına yansımıştı. Trump ile Tillerson arasındaki anlaşmazlık gözle görülür bir durum yansıtıyordu. Bu konuda zaman kestirilemiyordu. Bugün Trump kesin kararını vererek televizyon dizilerinin alışılmış repliklerinden olan kabaca tabirle Tillerson’a “kovuldun” dedi.İran ile varılan “Atom silahları” anlaşmasının Tillerson devam etmesini savunurken, Trump ile CİA’ye Başkanı olan Mike Pompeo iptal edilmesinden yana olduklarını belirtiyorlardı. Trump hiçbir zaman İran ile varılan anlaşmayı benimsemedi. O’na göre, İran terörizme sponsor olan dünyanın en büyük devletiydi. Neden bu anlamsız anlaşma korunacaktı.

Bazı kaynaklara göre geçen hafta Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-Un ile görüşmeye karar veren trump’ın bu kararından Tillerson haberdar edilmemişti.

Bakalım önümüzdeki günlerde Trump – Pompeo ikilisi dünyanın başına ne çoraplar örecekler. Hep birlikte göreceğiz.

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
isvecpostasi.com