ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 26 Mart 2018, Pazartesi 21:16 tarihinde eklendi. 529 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD VE AB ÜLKELERİ ‘RUS DİPLOMATLARI SINIRDIŞI’ EDİYOR

İngiltere ile Rusya arasında yaşanan ajan zehirlenmesi olayı boyut değiştirerek ABD ve 14 AB ülkesi ‘Rus diplomatları’ büyük ölçüde sınırdışı etme kararı aldı. Rusya ise aynı biçimde karşılık vereceğini duyurdu.
ABD VE AB ÜLKELERİ ‘RUS DİPLOMATLARI SINIRDIŞI’ EDİYOR İSVEÇ POSTASI


İngiltere’nin 23 Rus diplomatı sınırdışı edeceğini duyurmasının ardından toplanan 14 AB üyesi ülkeler aynı yolu özleyerek belli sayılarda Rus diplomatlarını sınırdışı edecekler. ABD ise, 60 diplomatı sınırdışı etmenin yanı sıra Seattle Konsolosluğu da kapatılacak. Rusya ise aynı oranda yanıt vereceğini duyurdu.

Rus Senatör Vladimir Cabarov, Washington'ın bu adımına karşılık olarak, Rusya'dan da en az 60 ABD'li diplomatın sınırdışı edileceğini söyledi. Rusya ve İngiltere arasında yaşanan casus krizine çok sayıda ülke müdahil oldu. Eski Rus casusu Sergei Skripal'in İngiltere'nin Salisbury kentinde zehirlenmesiyle başlayan casus krizi tüm Avrupa'ya yayılıyor.

Basında yer alan haberlere göre ABD Başkanı Donald Trump, 60 Rusya vatandaşını 'casus' olarak niteleyerek sınırdışı ettiğini duyurdu. ABD öte yandan Seattle'daki Rusya Konsolosluğunu kapatma kararı aldı. 60 diplomattan 48'inin Rusya'nın Washington Büyükelçiliği personelinden, geri kalanının New York merkezli Birleşmiş Milletler'de görevli personelinden olduğu söyleniyor.Rusya'ya karşı adım atan ülkelerin sayısı ABD ve Almanya ile sınırlı kalmadı. Bu kararlarının açıklanmasından hemen sonra Polonya, Fransa, Çekya, Baltık devletleri, Ukrayna, İsveç, Danimarka, Hollanda ve diğer AB ülkeleri belirli sayıda Rus diplomatı sınır dışı etmeye karar verdi.

Eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya 4 Mart'ta İngiltere'nin Salisbury kentinde kimyasal bir maddeden zehirlenmişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, sinir gazıyla saldırı düzenlendiğini söyleyip büyük ihtimalle Rusya’nın sorumlu olduğunu iddia etmişti. İngiltere hükümeti, ülkedeki 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı. Suçlamaları kesin dille reddeden Rusya da, ülkeden 23 İngiliz diplomatı göndererek karşılık vermişti.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com