ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 25 Ocak 2015, Pazar 03:34 tarihinde eklendi. 3343 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABDULLAH YÜCEL KİTABI ÇIKIYOR!..

İsveç’e kitlesel işgücü göçünün 50.yılı aşamasında Abdullah Yücel kitabı çıkıyor!.. Özellikle Kululular arasında zengin ve renkli kişiliğiyle saygın bir yeri olan Abdullah Yücel’in hayatı ve eserleri ilk defa bütünüyle yayınlanıyor. Çalışmayı yapan araştırmacı-yazarı Emrah Sönmez, kitabın Şubat ayının ortalarında yayınlanacağını dile getiriyor.
ABDULLAH YÜCEL KİTABI ÇIKIYOR!.. Türkiye’den İsveç’e kitlesel işgücü göçünün başlangıç tarihi 1965 yılının ikinci yarısı olarak kabul edilir. Kulu’dan ilk gelenlerden Abdullah Yücel, toplum içinde önemli bir rolü olan birisi ve simgesel bir figür olarak bilinir. Emrah Sönmez kendisinin kültürel mirasını işleyerek, hayatını ve eserlerini ilk defa bütünüyle bir kitapta konu ediyor. Emrah Sönmez, kitabın Şubat ayının ortalarında yayınlanacağını haber vermekte ve Abdullah Yücel’in uluslararası bir kişiliğe sahip olma niteliğini taşıdığını vurgulamaktadır.

 

Kitabın, sosyolojik özgünlüğü olması, çalışmayı, dikkat çekici kılmaktadır. Emrah Sönmez ile yaptığımz görüşmede, kitap çalışmasına yaklaşık iki sene önce (üniversite ve kendi işi dışında) başladığını belirtmektedir. Kitabın tamamlanması için araştırmanın normal şartlarda üniversite ve iş çerçevesinde ancak bitirilebileceği ve dolayısıyla da koşulları zorlamak durumunda kaldığının altını çizmektedir. Bu nedenle araştırmacı merakının kendisini sosyoloji üzerine Södertörns Högskola (Güney Bölgesi Yüksek Okulu) ’da yüksek lisans yapmaya ittiğini belirtmektedir.

 

Kitap arkasının kendi başına bir kitap olduğunu anlatan Sönmez, üniversitede konuya ilk başlarda bir kuşku ve bir mesafe ile yaklaşıldığını ve zorluklarla karşılaştığını bildirmektedir. İsveç koşullarında sosyoloji bağlamında, uğraştığı konunun, alışılagelmişin dışında bir konu olduğunu vurgulamaktadır. Fakat üniversitedeki danışman hocası (Elias le Grand)’ın destek verdiğini ve konuya olan inancını devamlı yinelediğini belirtmektedir. Lisans tezi süreci sonrasında da Abdullah Yücel ile ilgili bir kitap arkası yazısı yazma teklifini ilettiğinde, danışman hocasının durumu olumlu karşıladığını ve onur duyduğunu açıklamasıyla, bunun gerçekleştiğini anlatmaktadır. Abdullah Yücel’in hayatta olmamasından dolayı, en büyük oğlu Fuat Yücel’in kendisi için bir güvence ve bu vesileyle de aralarında iyi bir diyalog olması, hem kendisi, hem de kitap açısından bir kazanç olduğunu açıklamaktadır. 

 

Abdullah Yücel’in ailesinin aynı zamanda da İsveçliler ile bir bağı olduğunu anlatan Sönmez, özellikle, torunlarının ve gelinlerinin kitabı İsveççe beklediklerini, Türkçe olduğunu öğrenince de, bu durumun, Türkçe öğrenmek için bir vesile olabileceğini anlatmasıyla, kitaba daha çıkmadan önce oldukça bir ilgi duyulduğunu ve sempati ile yaklaşıldığı konusuna açıklık getirmektedir. Abdullah Yücel’in İsveç Türk toplumunda her kesimle ilişkisi ve etkileşimi olduğundan, kitabın çok yönlü yanına da işaret ederek, her kesimin kendisini bu kitapta bulabileceğini belirtmektedir. Kitabın hem dramatik, hem mizahi, dolayısıyla da bir nevi trajikomiklik bağlamında bir harman olduğunu; ilgilenenlerin İsveç – Türkiye bağlamında bir göçmen profilini görebileceğini; göçün bir fotoğrafının çekildiğini ve panoramasının sunulduğunu dile getirmektedir.
 

Sönmez, devamında, kitabın içeriği hakkında bize şu bilgileri aktarmaktadır:


“Kitabın birinci bölümü, 2014 yılının Temmuz ayında, Stockholm Üniversitesi’nde kabul edilip yayınlanan Abdullah Yücel üzerine lisans tezimin özetini içermektedir. İkinci bölümde, Aydınlık gazetesi İsveç Temsilciliğinin internet gazetesinde 2014 yılı Eylül ayında yayınlanan Abdullah Yücel konulu söyleşim sunulmaktadır. Üçüncü bölümde, ailesi, dernekçilik, Kulu ve yazarlar olmak üzere dört kategoride gerçekleştirmiş olduğum 30 söyleşi arasından seçmeler; Abdullah Yücel’in göç bağlamında yedi temel kimlikleri olan bir baba, bir işçi, bir dost, bir örgütçü, bir öncü, bir aydın ve bir şair üzerine anılar, anlatımlar ve şairin bunlara ilintili olarak fotoğraflarıyla birlikte ele alınması bulunmaktadır. Fotoğrafları kendi albümündeki 120 ve kendimin araştırma sonucu ulaşıp elde ettiğim 10’larca fotoğraflardan konuya bağlantılı olanları kapsamaktadır. Dördüncü bölüm, Abdullah Yücel’in bütün eserlerini kapsayan sekiz başlık altında toplanmaktadır. Bunlar, hayat hikayesini oluşturan anıları, vasiyetnamesi/veda mektubu, kendi anlatımından bir karikatür, Yeni Birlik dergisinden bir söyleşi, dernekçilik yazıları, kendisiyle ilgili bir kitap çalışması üzerine bir bildiri, bir öyküsü ve ilk defa bütünüyle yayınlanacak olan 100’e yakın bütün şiirlerini kapsamaktadır.” 

 

Kitabın göçün 50.yılını anma etkinlikleri aşamasında çıkması ve bahar döneminde planan Edebiyat Günü’ne yetişmesi ise kitap açısından ayrıca bir artıdır. Sönmez ile yaptığımız görüşmede, Ankara İsveç Büyükelçiliği’nin de kitaba ve konuya ilgi duyduklarını ve bu çerçevede de bir organizasyon düşünülebileceği aldığımız bilgiler arasındadır.

 

İsveç Postası olarak Emrah Sönmez’e başarılar diler, kitabı merak ve sabırsızlıkla beklediğimizi bildiririz.

 

İsveç Postası

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com