ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 16 Şubat 2018, Cuma 00:06 tarihinde eklendi. 596 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AfD’Lİ POLİTİKACIDAN TÜRKLERE “DEVE GÜDÜCÜ” HAKARETİ

Almanya’da temaslarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım’ın ziyaretini bahane eden aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi Saksonya – Anhalt Eyalet Teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg, Türkleri hedef alan; “kimyon tacirliği yapan deve güdücüsü” yönündeki hakaret içeren sözleri büyük tepki aldı.
AfD’Lİ POLİTİKACIDAN TÜRKLERE “DEVE GÜDÜCÜ” HAKARETİ İSVEÇ POSTASI

AfD’li Poggenburg’un bu sözlerine başta Cumhurbaşakanı Frank Walter Steinmeier ve Adalet Bakanı Heiko Maas’tan büyük tepki geldi. Aynı zamanda Dresden Başsavcılığı suç duyurusu üzerinde inceleme başlattıklarını açıkladı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Poggenburg'un sözleriyle ilgili olarak, "Burada gördüğüm şey, üsluplarında ölçüsüzlüğü, tutumlarında saygısızlık ve nefreti kendilerine strateji devşiren politikacıların bulunduğudur" dedi. Steinmeier ayrıca, "Parlamento ve hükümetlere seçilerek siyasi sorumluluk üstlenen kişilerin rol model olduklarının bilincinde olması ve buna uygun davranmasını" gerektiğini de dile getirerek, "Bu ülkenin vatandaşlarının kendilerini bu tür kişilere kullandırtmamasını umuyorum" şeklinde konuştu.Adalet Bakanı Heiko Maas da, Poggenburg'un sözlerini eleştirerek, "İnsanlara etnik kökenlerinden ötürü ayrımcılık yapanlar ırkçılıkla suçlanmaya hazır olmalı" ifadelerini kullandı.

Saksonya-Anhalt Eyalet Başbakanı Michael Kretschmer de Poggenburg'un sözlerini "aşağılayıcı" diye nitelendirerek, "AfD'nin gerçek yüzünü her geçen gün biraz daha gösterdiğini" söyledi. Yeşiller partisi Meclis Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt da kin ve düşmanlığa tahrikin düşünce özgürlüğü kapsamına girmediğini vurguladı.

Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu ise, Poggenburg hakkında hukuki süreç başlatmaya hazırlandıklarını açıkladı. AfD'nin ülkede Federal Meclis ve eyalet meclislerinde sandalye sahibi olan bir parti olduğuna dikkat çeken Sofuoğlu, bu tür hakaretlerin görmezden gelinemeyeceğini, sineye çekilemeyeceğini belirtti.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com