ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 04 Ağustos 2018, Cumartesi 17:45 tarihinde eklendi. 650 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ALMANYA’DA EN ESKİ KÜTÜPHANE BULUNDU

Köln’de devam eden bir arkeolojik kazıda Almanya’nın en eski kütüphanesine ait olduğu düşünülen kalınıtılar gün ışığına çıkarıldı.
ALMANYA’DA EN ESKİ KÜTÜPHANE BULUNDU İSVEÇ POSTASI  


Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Almanya’nın Köln kentinde devam ve Roma-Germen Müzesi’nden bir ekibin yürüttüğü kazılarda bulunan kütüphanenin MS 2. yüzyılda kurulduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 20.000 yazmanın muhafaza edildiği kütüphaneyi bulan ekipteki araştırmacılardan Dr. Dirk Schmitz yapılan keşfi “gerçekten olağanüstü” diyerek tanımladı.

Romalılar tarafından M.S. 50 yılında Colonia adıyla kurulan Köln’deki kütüphanenin 20 metreye 9 metre alan ölçülerine sahip olduğu açıklandı. Roma-Germen Müzesi Müdürü Marcus Trier, “Önce bir toplanma alanı olduğunu sandık ama sonra duvarlardaki sıradışı girintileri fark ettik” diyor.

Türkiye’deki Efes başta olmak üzere diğer antik kentlerdeki binalarla karşılaştırmalar yapan ekip buldukları kalıntıların bir kütüphaneye ait olduğundan emin. “Yapıdaki nişler heykel yerleştirmek için çok küçük” diyen Schmitz “Bunlar tam da Efes’teki kütüphanelerde göreceğiniz gibi girinitiler ve kesinlikle bir kütüphaneye aitler” ifadelerini kullanıyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com