ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 28 Eylül 2014, Pazar 14:24 tarihinde eklendi. 1701 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Apple’den İPHONE 6 için müthiş iddia

Apple, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin ve dünyadaki diğer istihbarat kurumlarının piyasaya yeni sürdükleri İphone 6’yı kesinlikle dinleyemeyeceklerini iddia ediyor. Apple İphone 6’nın içine yerleştirdiği yeni bir işlevsel donanımla bunun önüne geçtiğini belirtiyor.
Apple’den İPHONE 6 için müthiş iddia İphone 6’nın şifreleme sistemine yerleştirilen bir programla e-post,  foto, kontaklar ve telefon konuşmalarının dinlenmesinin olanaksız hale getirildiği ve bunu matamatiksel algoritma yönetiyle çözdüklerini iddia ediyor. Apple aynı zamanda insanlarının bu kodu sahip olamayacaklarının da altını çiziyor.


İphone 6’nın şifresini çözebilmek için Apple verdiği kılavuzunda “5,5 yıl boyunca rakamlar ve harflerle uğraşmaları ya da denemeleri gerekiyor o da eğer çözebilirse ” diye yazıyor. Kimi bilgisayar uzmanları Apple’nin hesabının yanlış olduğunu ileri sürüyor. Kimi kaynaklar Apple’nin NSA’nın super bilgisayarlarını önemsemediğini dolaysyla yanlış yaptığını belirtiyorlar.


FBİ şeflerinden James Comey bir basın toplantısında İphone 6 gösterek, “çağımızda terör  ana gündemimizi oluşturuyor. Örneğin IŞİD gibi... Apple’nin böyle bir telefon geliştirerek piyasaya sürmesi beni çok rahatsız ediyor. Terör örgütleri bundan çok fazlasıyla yararlanacaklar” diyor.


Apple, “Mahkemelerin alacakları bir karar neticesinde istihbarat ya da polis kurumlarının göstereceği kanıtlar doğrultusunda durduralabilir. Kurumlar, kanıtlar ışığında ancak şifrelemenin kaldırılmasını isteyebilirler ya da telefon sahibini kodunu vermeye zorlayabilirler” açıklamasını yapıyor.


İsveç Postası

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com