ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 28 Eylül 2018, Cuma 10:24 tarihinde eklendi. 396 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AŞIRI IRKÇILARIN KÜLTÜREVİ’NE ASTIKLARI BANDROL İNDİRİLDİ

Aşırı ırkçı Kuzey Direniş Hareketi mensuplarının Stockholm merkezdeki Sergel Meydanı’nda bulunan Kültürevi’nin çatısından aşağı sarkıtarak astıkları ve bir süre orada kalan “Halkımıza uygulanan soykırım durdurun” bandrolu yetkililer tarafından indirildi.
AŞIRI IRKÇILARIN KÜLTÜREVİ’NE ASTIKLARI BANDROL İNDİRİLDİ İSVEÇ POSTASI


Dün aşkamüstü 17.51 dolaylarında polise aşırı ırkçı örgütün astığı “Halkımıza uygulanan soykırımı durdurun” siyasi içerikli bandrol haber verildi. Harekete geçen polis Kültürevi’ne aşırı ırkçıların logolarıyla astıkları ve siyasi içerikli bandrolu indirdiler. Bandrol indirilirken alanda bulunan ve indirme olayını protesto eden dört kişi gözaltına alınarak sorgulandı. Sorgularının ve kimlik tesbitinden ardından serbest bırakılan kişilerin kuşkulu kişiler olarak kayıtlara geçirildiği belirtildi.

Bu konuda kısa bir açıklama yapan Stockholm polis sözcüsü Eva Nilsson, “Bu kişileri kimlik tespiti yaptık ve olay yerinde sorguladık. Onlar hâlâ kuşkulu konumdalar ama polis karakoluna götürülmelerine gerek yoktu” görüşünü belirtiyor.

Ekspressen gazetesine göre sorgulanan dört kişiden biri daha sonra başka bir suça karışmaktan gözaltına alındı. Bu kişiler izinsiz ve yasadışı yollardan afiş asmak suçundan haklarında yasal işlem sürdürülecek.

Kültürevi Müdürü Sofie Cherif, “Polis herhangi bir risk değerlendirmesi yapmıyor. Bu nedenle biz önceden planladığımız sergimizi Ekim ayında açacağız. Bu yönde çalışmalarımız sürecek. Biz güvenlik açısından özel güvenlik korumaları sağladık” ifadelerini kullanıyor.

Kültürevi Ekim ayı içerisinde Nazilerin Yahudilere yaptığı soykırıma yönelik fotoğrafçı Mikael Jansson’un “Tanıklar” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com