ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 18 Kasım 2017, Cumartesi 17:02 tarihinde eklendi. 378 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ATATÜRK ve İNÖNÜ’YE İFTİRA CEZASIZ KALMADI

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün zimmetine para geçirdiği iftirasını atan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını erteledi.
ATATÜRK ve İNÖNÜ’YE İFTİRA CEZASIZ KALMADI İSVEÇ POSTASI


ABC internet gazetesinin haberine göre CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam hakkında açtığı "Atatürk ile İnönü'ye hakaret ve iftira" davası sonuçlandı.

Bakırköy 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, mahkeme Öğretim Üyesi Hakan Sağlam'a iki yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın sabıkasının olmamasını da dikkate alarak cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü.
 

‘İFTİRAYA HAYIR!’

Dava sonrası açıklama yapan CHP'li Yarkadaş, "Her türlü eleştiriye 'evet.' Ancak hakaret ve iftiraya 'hayır' dedi.

Yarkadaş şöyle konuştu: "İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam, Atatürk ve silah arkadaşı İsmet İnönü'nün, Hint halkının, kurtuluş savaşımız için gönderdiği 5700 altını ve toplanan paraları zimmete geçirdiği iftirasını atmıştı. ATV'de atılan bu alçak iftira ve yalanı önce RTÜK'e, ardından ise savcılığa şikayet ettik. RTÜK, başvurumuz sonrası AKP'li üyelerin karşı çıkmasına rağmen, CHP, MHP ve HDP'li üyelerin oyuyla ATV'ye 15 bin TL para cezası verdi."
 

‘DERS OLSUN’

Mahkemenin atılan iftiraya ilişkin kovuşturmayı ise bugün karara bağladığını belirten Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti: "Avukatımız Turan Aydoğan, hakaretin edildiği, iftiranın atıldığı ilk gün, Hakan Sağlam'ı şikayet etti. Bakırköy 41. Asliye Ceza Mahkemesi, bu sabah kovuşturmayı bitirdi. Mahkeme, sanık Mehmet Hakan Sağlam'ın hakaret ve iftira suçunu işlediğine hükmetti. Hakim, sanığa iki yıl hapis cezası verdi. Daha sonra ise cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü. Hükmün açıklanmasını da erteledi. Bu karar, Atatürk ve İnönü'ye yönelik 'Kurtuluş Savaşı'nda zimmetlerine para geçirdikleri'ne ilişkin alçak iftirayı atanlara ders olsun. Toplumun ortak değeri büyük önder Atatürk'e ilişkin verilen bu karar emsaldir... Bu yalanı tekrar edenler de aynı cezayı alacaktır."

Atatürk'e yönelik siyasi eleştiri ile hakaretin arasında kalın bir çizgi olduğunu belirten Yarkadaş şöyle konuştu: "Atatürk ve İnönü'yü siyaseten eleştirebilirsiniz, ancak hakaret edemez iftira atamazsınız. Büyük önder ile silah arkadaşlarını zimmetle suçlamanın düşünceyi ifade özgürlüğü ile bir bağı yoktur. Kanıtlayamadığın iddia, bilgi değil iftiradır. Atatürk ve silah arkadaşlarına atılan hiçbir iftira da cezasız kalmayacaktır."

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com