ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 13 Haziran 2017, Salı 11:04 tarihinde eklendi. 2998 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU İSVEÇ’TE TOPLANDI

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu 2’nci Genel Kurul toplantısını İsveç – ADD’nin ev sahipliğinde Stockholm’da gerçekleştirdi. Toplantıya Avrupa’dan, ABD’den ve İsveç’ten 16 dernekten 26 kişi katıldı.
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU İSVEÇ’TE TOPLANDI

İSVEÇ POSTASI

 

18 Eylül 2016 sonbahar’ında Almanya’nın Dortmund kentinde kurulan ADDP olağan kongresini 17 -19 Mart 2017 yılında İstanbul’da yaptı. Kongre sonrası Stockholm’da toplanan genel kurul hem kendi konularını hem de Türkiye gündemini tartıştılar.

Genel Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. İsveç – ADD’nin ev sahipliğinde yapılan toplantı İsveç – ADD Başkanı Mustafa Sönmez tarafından açılarak Divan oluşturuldu. Toplantıda İsveç – ADD Başkanı Mustafa Sönmez  ile ADDP Başkanı Hakan Akbulut birer konuşma yaptılar. Ayrıca Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez yönetim kurulu üyesi Akdeniz Bölge sorumlusu Levent Cemal Güngör de kısa bir konuşma yaptı.


Divan Kurulu İlknur Boray (ABD), Ahmet Singör (Almanya)Başkan Jale Özer (İngiltere), Vedat Erenoğlu (İsveç)


                                                                                    Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız

İsveç – ADD Yönetim Kurulu üyesi Vedat Erenoğlu ”Atatürkçülük” üzerine bir sunum gerçekleştirdi.


                                                                                İsveç - ADD Başkanı Mustafa Sönmez

İsveç – ADD Başkanı Mustafa Sönmez, Türkiye’ye yönelik olarak toplumsal yaşamın giderek ağırlaştığını, insanlar üzerinde sindirme, susturma politikalarının yürütüldüğünü söyleyerek, ”doğal haklarımızdan olan direnme hakkını, Cumhuriyet, demokrasi ve ülkemizin geleceği açısından kullanmalıyız” dedi. Ayrıca Sönmez, ”Şuan Türkiye’ye dışarıdan baktığımız zaman celladına aşık ’Stockholm Sendromu’ yaşayan bir toplum yapısına dönüştürüldüğünü görüyoruz” ifadelerini kullandı.


                                                              ADDP Başkanı ve ADD Genel Merkezi Genel Kurul üyesi Hakan Akbulut

ADDP Başkanı Hakan Akbulut örgütlenme konuları ve önemi, örgütlü toplum olmanın gereği üzerinde dururken, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun pek iç açıcı olmadığını belirtti.


                                            ADD Genel Merkez Genel Kurul üyesi ve Akdeniz Bölgesi sorumlusu Levent Cemal Güngör

ADDP Genel Kurulu iki günlük toplantı sürecinde üyeler kendi durumlarını ve yapılması  gerekli çalışmalar üzerinde görüşlerini açıklayarak tartıştılar.


                                     İsveç - ADD yönetim kurulu üyesi Vedat Erenoğlu Atatürkçülük üzerine sunumu yapıyorADDP’ye yeni katılan derneklere birer katılımcı belgesi verildi.   Göteborg - ADD'nin katılım belgesini Tahir ve Halil Koçak kardeşler Hessen - ADD yönetim kurulu üyesi Mevlit Deniz'den aldılar


                                                                            ADDP'ye yeni katılan dernekler


                                                         Sanatçı, müzisyen Bora Sebülent toplantıya neşe kattı


                                                                          Zeybek oyunu oynanmadan olmaz

 

Toplantı sonunda bir ”Sonuç Bildirgesi yayınlandı.

 

11.06.2017

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU – ADDP

İkinci Genel Kurulu Sonuç Bildirgesi

9 – 11 Haziran 2017 Stockholm - İsveç

 

Dünya Atatürkçüleri Birlik, Beraberlik ve Dayanışma kararlarını İsveç’te bir kez daha yinelediler!

Dünya Atatürkçüleri, Türkiye’nin laik ve parlamenter hukuk devleti olarak kalması gerekliliği konusundaki kararlılıklarını teyit ettiler.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya gelen “Atatürkçü Dernekler”

9 – 11 Haziran 2017 tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’ de toplanarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine ve Atatürk ilkelerine bağlılıklarını Dünya’nın dört bir tarafında hep birlikte devam ettirmek yolunda kararlılıklarını tekrarladılar.

Türkiye’de Cumhuriyetin kuruluş değerlerinin sistematik olarak değiştirildiği; iç ve dış siyasette riskli kararlar alınması sonucunda ülkemizin çok hassas bir noktaya getirildiği bu dönemde tüm Dünya’daki Atatürkçülere düşen büyük sorumluluk, ADDP üyesi derneklerin dayanışma ve işbirliğini daha da güçlendirmektir.

18 Eylül 2016 tarihinde Dortmund – Almanya’da kurulmuş olan ADDP’ye üye derneklerden, İsveç toplantısına 16 üye dernek katılmıştır. Bu dernekler:

Atatürkçü Düşünce Derneği, İsveç ADD, İsveç Dalarna ADD, İsveç Göteborg ADD, Malmö Ataturk Kadın ve Gençlik Derneği, İsveç Skane ADD, Dortmund ADD, Hessen ADD, Mannheim ADD, Baden – Wurttemberg ADD, Avusturya ADD, Avusturya Voralberg ADD, Norveç ADD, İngiltere ADD, Amerika Atatürk Derneği, Florida Türk Amerikan Derneği.

İkinci genel kurul toplantısında yeni Atatürkçü dernekler de ADDP’ye katılmış, böylelikle platforma üye dernek sayısı 22 ye ulaşmıştır.


Atatürk düşüncesini benimseyen, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğünü savunan tüm dünyadaki “Atatürkçü Düşünce Dernekleri” ni kucaklamaktadır.

 

Bu derneklerin tam listesi aşağıdadır:

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

İNGİLTERE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

AMERİKA ATATÜRK DERNEĞİ

AVUSTURYA ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

HESSEN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ - Almanya

DORTMUND ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

BERLİN-BRANDENBURG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

KÖLN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

MAKEDONYA ATATÜRKÇÜLER DERNEĞİ

KOSOVA FİLİZLER ATATÜRKÇÜ DERNEĞİ

VORALBERG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Avusturya

FLORİDA TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ

BADEN WÜRTTEMBERG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

DALARNA ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – İsveç

HILDESHEIM ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

GÖTEBORG ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – İsveç

MALMÖ Atatürk Kadın ve Gençlik Derneği – İsveç

MANNHEIM ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – Almanya

MİDTJYLLAND ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ - Danimarka

NORVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

SKANE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ – İsveç

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU

ADDP, dünyada barış ve istikrarın sağlanması yolunda, Orta Doğu’daki istikrarsızlıklardan kaynaklanan problemlere karşı Atatürk ilkelerinin, özellikle Atatürk’ün refah ve barış içinde bir dünya felsefesinin bir ideoloji olarak öğretilip tanıtılması gerektiğine inanmaktadır. Bu çerçeve içerisinde ADDP nin yurt dışında çalışmaları ses getirici, etkili olmalıdır. ADDP nin bu konuda broşür ve diğer her türlü yayınlar çıkarması, yabancı basın kuruluşları ve yabancı siyasetçiler, tarihçi ve yazarlara yönelik programlar ve çalışmalar yapmaları tüm derneklerin hedefidir. 2017 ve 2018 deki çalışma hedefleri, Türkiye’de seçim konusu ile ilgili gelişmelere göre, sağlıklı bir seçim sürecine ADDP nin yapabileceği katkılar konusunu da kapsayacaktır.

Türkiye’de OHAL koşulları altında yapılan, ve aslında bu şartlar altında yapılması başından beri sakıncalı olan 16 Nisan Referandumu, halka demokrasi ve hukuk alanlarında umut ve güven vereceğine, halkın seçime ve sandığa saygısını daha da yaralamıştır. Sandıktan “Hayır” çıkmıştır. Türk Milletinin mücadele ruhu eskisinden çok daha güçlüdür. ADDP yurt dışındaki Atatürkçüler’in en güçlü sesi olmaya devam edecektir.

Genel Kurul toplantısında katılımcıların oy birliğiyle ADDP nin yeni logosu kabul edilmiştir.

İsveç toplantısına katılan tüm ADDP üye dernek temsilcileri, bu toplantıda alınan kararlar çerçevesinde çalışarak, bundan sonraki ADDP toplantısını 30 Eylül – 1 Ekim 2017 de Almanya’da yapmaya karar vermişlerdir.

ADDP Yönetim Kurulu


Yazdır Paylaş
Kemal - 2017-06-24 21:56:17
Dernek hakkinda cok bir bilgim yok ancak sunu söyleyebilirim ki Ataturk hakkinda isvecce olarak neredeyse hic bir nitelikli yazi, makale, kitap vb yok. Isvec ADD olarak Atamiz hakkinda yazilmis önemli kitaplardan belli bölumleri isvecceye cevirip bunlari cesitli platformlarda yayinlamak yoluna gidilebilir. Ayrica örnegin bir youtube kanali acilip isvecceye cevrilen bu materyalleri genc bir kardesimize okutup, cesitli Ataturk görselleriyle suslenmis guzel videolar hazirlanabilir. Batinin siyasal islamin gercek yuzunu gördugu bu dönemi firsat olarak kullanip Ataturk'un ilke ve inkilaplarinin ne derece önemli oldugunu onlara anlatip Ataturk ön yargilarini yikabiliriz.
Diğer Haberler
isvecpostasi.com