ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 27 Ekim 2015, Salı 21:24 tarihinde eklendi. 827 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TELEFONDA TEK ÜCRETE YEŞİL IŞIK

Avrupa Parlamentosu birliğe bağlı ülkelerde cep telefonlarına tek ücret uygulamasına yeşil ışık yaktı. Bu yönde verilen öneriyi bugün kabul etti (Salı, 2015-10-27). İsveç’te konuşma başına ödediğimiz ücret herhangi bir Avrupa ülkesine gittiğimiz zaman değişmeyecek. İsveç’te kullanıyormuşuz gibi ücretlendirileceğiz.
AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN TELEFONDA TEK ÜCRETE YEŞİL IŞIK İSVEÇ POSTASI


Salı günü yapılan görüşmeler sıkıcı ve uzun sürse de ortak ücretlendirmeye giden yolda önemli adımlar atıldı. Parlamento ilk indirimi nisan 2016 yılında yapacak ve Haziran 2017 yılında da İsveç’teki ücretlendirmeyi geçemeyecek. Bu konuda parlamentodan kararın çıkması bekleniyor. AB ülkeleri bu Haziran ayında zamanlama konusunda bir anlaşmaya varmışlardı.

Bu konuya ilişkin tartışmalar uzun süredir AB içinde ve parlamentoda sürüyordu. Telefon ücretlerine baktığımız zaman son on yıl içerisinde kademeli olarak epey düştüğünü görüyoruz. Bu düşüşlerde gelişen tekniğin de etkileri var. Parlamentoya sunulan daha önceki öneride ekstra ücretlerin Aralık 2015’de ortadan kaldırılması öngörülüyordu ama bazı ülkeler buna karşı çıktıkları için gerçekleşmiyor.

Ücretler genel olarak konuşma (47 kuruş dk.), mesaj (56,4 kuruş) ve internet te indirilen megabyte (188 kuruş) olarak belirleniyor.

AB Parlamentosunun cep telefonu ücretlerinin düşürülmesi ve ortak hareket edilmesi yönündeki attığı adımlar önemli bir aşama olarak değerlendirmek gerekiyor. AB ülkelerindeki farklı ücretlendirmeler insanları tedirgin ediyordu. Böylece ortak bir pazarın oluşturulması Avrupa’da yaşayan insanlar açısından çok şey içeriyor.

 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com