ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 08 Haziran 2018, Cuma 12:47 tarihinde eklendi. 674 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AVUSTURYA BAŞBAKANI KRUZ’DEN SKANDAL KARAR!..

Türkiye’ye yönelik olumsuz tutumu ve sözleriyle bilinen Avusturya Başbakanı Sebastian Kruz, ülkesindeki 7 caminin kapatılacağını ve imamların sınır dışı edileceklerini açıkladı. Sınır dışı edilecek imam sayısının artacağı tahmin ediliyor
AVUSTURYA BAŞBAKANI KRUZ’DEN SKANDAL KARAR!.. İSVEÇ POSTASI


Avrupa ülkeleri içerisinde en genç başbakan ünvanına sahip olan Sebastian Kruz, önceki hükümette de dışişleri bakanlığı görevinde bulunmuştu. Kruz hem bakanlık döneminde hem de başbakan olduktan sonra Türkiye’ye ilişkin kullandığı dil ve sözleriyle gündeme gelmişti. Kruz’un Türkiye ve İslam karşıtlığıyla seçmenine yaranma politikaları izlediği aynı zamanda da ırkçıları cesaretlendirdiği ortadadır.

Kruz son yaptığı açıklamada “İslam’ı siyasallaştırdıkları” iddiasıyla 7 camiyi kapatma ve imamları sınır dışı etme kararını aldığını duyurdu. Kruz,“Bu kararın arkasında Nisan ayında Türkiye’nin destek verdiği bir camide 1. Dünya Savaşı’ndaki Çanakkale Savaşı’nın çocuklar tarafından canlandırılma fotoğrafları var. Soruşturma sonrasında bu karar alındı. Paralel topluluklar, siyasi İslam ve aşırıcılığın bu ülkede yeri yok” açıklamasını yaptı.

Avusturya basınında ve DİTİB’e bağlı Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği (ATİB) Facebook sayfasında da fotoğrafları paylaşmıştı. Bu fotoğraflar üzerinden kapatma kararı verildi.

Kurz daha önce camide sergilenen bu oyun için “Bu yaşananların Avusturya’da yeri yok. Hükümet olarak bu tür konulara bundan böyle sıfır tolerans göstereceğiz. Tüm gücümüzle bu olumsuz gelişmelerle mücadele edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Bu kararın ardından ülkedeki ATİB merkezlerinin kapatılması ya da kapatılmaması konusu tartışmalara açılmış oldu. Avusturya basınının bu konunun üzerine gitmesi bekleniyor.

Bu duruma Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Twitter üzerinden Avusturya’nın kararını eleştirdi. Kalın, 1.25 milyon takipçisine, “Avusturya'nın sudan bahanelerle yedi camiyi kapatması ve imamları sınır dışı etmesi, bu ülkedeki İslam karşıtı ırkçı ve ayrımcı popülist dalganın sonuçlarından biridir. Amaç, Müslüman toplulukları ötekileştirerek siyasi kazanım elde etmektir. Avusturya hükümetinin ideolojik tutumu evrensel hukuk normlarına, toplumsal uyum politikalarına, azınlık hukukuna ve bir arada yaşama ahlakına aykırıdır. İslam karşıtlığının ve ırkçılığın bu şekilde normalleştirilmesi ve sıradanlaştırılması kesin olarak reddedilmelidir” ifadesini kullandı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com