ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 26 Ocak 2018, Cuma 22:57 tarihinde eklendi. 484 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AVUSTURYA HALKI YİNE SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Avusturya Dışişleri Bakanı'yken Ankara'ya karşı açıkça tavır alan ve geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapılan seçimde en yüksek oyu alan Avusturya Halk Partisi Başkanı Sebastiyan Kurz daha sonra ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi ile koalisyon hükümeti kurdu. Avusturya halkı bu koalisyondan hiç memnun olmadı. Bu hükümete karşı yine sokaklara döküldü.
AVUSTURYA HALKI YİNE SOKAĞA DÖKÜLDÜ İSVEÇ POSTASI


Avrupa’da son on on beş yıldır yükselişe geçen ırkçılık kokan sağ eğilimli partiler seçimlerde başarı sağlıyorlar. Avusturya’da ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi en kazançlı partilerden birisidir. Geçen yıl ekim ayında Avusturya’da yapılan seçimlerden zaferle ayrılan Avusturya Halk Partisi ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi ile koalisyon kurarak Hükümeti kurmuşlardı. Böylece Avrupa’nın en genç Başbakanı olarak Sebastian Kurz’da başbakan koltuğuna oturmuştu.

Sebastiyan Kurz siyasetini Türkiye karşıtlığı üzerine kurmuştu. Dışişleri Bakanı olunca da Türk siyasilerle sık sık polemiğe girmişti. Türkiye’nin  Avrupa Birliği’ne dahil edilmesine açıkça istemeyen Kurz, ülkesinden de tepki çekiyordu.Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı açıklamalarda bulunan Sebastian Kurz, bugün ülke gündemindeydi. Bunun sebebi ise Kurz’un partisi Avusturya Halk Partisi’nin yıllık toplantısıydı. Öyle ki bu durumdan rahatsız olan ve ülkeyi kaosa sürüklediğine inandıkları Kurz’a karşı birçok gösterici başkent Viyana’da bir araya geldi ve aşırı sağa karşı sloganlar attı.Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşen etkinlik öncesinde binlerce Avusturyalı Kurz’a protesto etmek amacıyla yürüdü. Göstericiler ellerinde, “Faşistler ülkeyi yönetmesin”, “Nazilerin ülkeyi yönetmesine izin vermeyin” ve “Direniş” yazan pankartlar taşıdılar. Aynı zamanda da Başbakan Kurz ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin üzeri çizilmiş fotoğraflarının olduğu pankartlar taşıyan göstericiler hükümet karşıtı sloganlar attılar.


Gamalı haç taşıyan bir gösterici, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen maskesi taktı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com