ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 04 Haziran 2018, Pazartesi 15:12 tarihinde eklendi. 2491 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Bİ GÜLDÜK Bİ GÜLDÜK” OYUNUYLA ÇOCUKLAR BÜYÜLEDİ

İsveç - Türk Tiyatro Derneği’nin çocuk grubu oynadıkları “Bİ GÜLDÜK Bİ GÜLDÜK” oyunuyla izleyicileri büyülediler. Salonun dolu olması çocuk oyuncuları heyecanlandırsa da aldıkları alkışlarla bir parça heyecanlarını yendiler.
“Bİ GÜLDÜK Bİ GÜLDÜK” OYUNUYLA ÇOCUKLAR BÜYÜLEDİ İSVEÇ POSTASI 


Çocuk tiyatrosu sorumlusu ve sanat yönetmeni Burcu Ada Soysop yönetiminde hazırlayıp sundukları “Bİ GÜLDÜK Bİ GÜLDÜK” adlı oyun beş bölüm üzerine kurulmuş ve değişik çocuk gruplarınca oynandı.

Birinci bölümde bir sınıfta kopya çekme yarışına giren öğrencilerin ve “kopya çektirmem” diyen bir öğretmenin durumu canlandırılırken sınıfa giren müdürün kopyaları ortaya çıkarmasıyla yaşanan kargaşa ve öğrencilerin hayal kırıklıkları çok başarılı bir biçimde izleyiciye sunuldu. Sınıfın kopya çekmeyen ve başarılı öğrencisi 100 üzerinden 90 alması üzerine yaşadığı hayal kırıklığı ve kızgınlıkla sınıfını terk etmesi izlenmeye değerdi.

İkinci bölümde internet üzerinden sosyal medyanın ve televizyon dizilerinin bir aileyi esir alması ve aile içi iletişimsizliği konu ediyordu. Bu bölümüde çocuklar kendilerinden beklenenin üzerinde bir başarıyla oynadılar.

Üçüncü bölümde bir horozla kurnaz tilki oyunu ve tilkinin hilesini, kurnazlığını yutmayan akıllı horozun aklıyla tilkiye yem olmaktan kurtulması ele alınıyor.Dördüncü bölümde bir oyuncu çocuk yaşlı bir adamı canlandırarak anılarla geçmişi yaşıyor. Ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in 3 Haziran ölüm yıldönümü olması nedeniyle çocuklara güzel bir dünya bırakılması isteğiyle son buluyor.Beşinci bölümde bir eve defalarca hırsızlık yapmak için giren bir kişinin ev halkıyla yakınlaşması ve aileden biriymiş gibi olması konu ediliyor.

Bu oyunda rol alan çocuklar kimi bir yıldır çalışmalara katılıyor kimi de henüz üç aylık bir çalışmadan sonra sahneye çıkıyor. Bu oyunda çocukların gösterdikleri azim, disiplin, izleyicilerle kurdukları iletişim ve yaydıkları pozitif energileriyle oldukça başarılı bir oyun gerçekleştirdiler.


                                                                                   Asilkan kamalı sunucu rolünde


                                              Asilkan Kamalı, oyundan sonra anne ve babasıyla birarada

Oyunda iki farklı rolde oynayan (sunucu ve baba) Asilkan Kamalı, “Bir yıldır bu grubun içerisinde oynuyorum ama her oyunda tatlı bir heyecanı var. Tiyatroyu seviyorum özellikle de oynamayı daha çok seviyorum. Bize bu fırsatı yaratanlara teşekkür ediyor” diyor.Tek kişilik oyunuyla yaşlı bir amcayı anlatan Muhammet Nazarlı ise, “Ben burada yeniyim. Oynamayı seviyorum. Burcu öğretmenime ve anneme teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullanıyor.


                                                  Oyundan sonra çocuk oyuncular çiçek yağmuruna tutuldular

Çocuk tiyatrosu sorumlusu, yönetmen aynı zamanda İsveç – Türk Tiyatro Derneği yönetim kurulu üyesi Burcu Ada Soysop, “Derneğimiz içerisinde kurduğumuz çocuk grubumuz çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Bugün salonumuz doldu ve hepimiz mutlu olduk. Çocuk grubumuzu daha da ileriye taşıyacağız. Bu konuda herkesin yardım ve desteğine ihtiyacımız var” diyor.
İsveç – Türk Tiyatro Derneği Başkanı Haydar Alçınkaya, “Tiyatro, kültürel yaşantımızın en önemli sanat dallarından birisidir. İsveç gibi bir yerde kültürel çalışmalarımıza her alanda önem vermeliyiz. Toplumların gelişmesinde, ileriye gitmesinde kültürel çalışmaların önem inkar edilemez. Biz de elimizden geldiği kadar kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek düşüncelerini ifade ediyor.


                                                                       Sorumlular ve çocuklar biraradaİsveç Postası olarak hem çocuklarımıza hem de canla başla çalışan dernek yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Onların çalışmalarını yakından izlemeye devam edeceğiz.

Yazdır Paylaş
Gogo Li - 2018-07-29 16:29:09

Burcu Ada Soysop ' un İstanbul'dan İsveç'e gitmesi bizim için bir 'Kultur göçü' ,"Sanat göçü". oldu..yutkunduk peşinden, "gitme" de dedik.. Ancak orada gerçekleştirdiği faaliyetleri ve sanatının tadını ,kendisinin değerini görebilen bir memleket olduğunu anlayınca hem onur hem sevinç dolduk.. Burcu Ada gibi seviyoruz İsveçi..

Diğer Haberler
isvecpostasi.com