ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 21 Ocak 2017, Cumartesi 16:16 tarihinde eklendi. 5511 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİLAL KARABUDAK: “HAKSIZLIĞA UĞRADIM, TEHDİT EDİLDİM”

Malmölü Genç İsveçli Türkler (MUST) içerisinde yaptığı etkin çalışmalarla tanınan Bilal Karabudak, sorumluluk almasını bilen ve topluma yararlı olmak için çalışan aynı zamanda toplumsal olaylara duyarlı bir kişiliğe sahip. 2016 yılı Şubat ayında Malmö Cami Derneği yönetimine seçiliyor. Ondan sonra yaşananlar ise gerçekten çok şaşırtıcı.
BİLAL KARABUDAK: “HAKSIZLIĞA UĞRADIM, TEHDİT EDİLDİM” MUSTAFA SÖNMEZ / İSVEÇ POSTASI


Bilal Karabudak’ın Cami Derneği yönetimine girmesi eski yönetim ve kimi üyelerin isteği üzerine oluyor. Amacı MUST Derneği’nde elde ettiği tecrübeyle caminin dernek işlerine elinden geldiğince yardımcı olmak. Fakat yönetime girip, sayman seçildikten sonra bazı şeylerin farkına varmaya başlıyor.
 

Öncelikle Malmö Cami Derneği’nin resmi kasasının yanı sıra ayrıca bir el kasası olduğunu öğreniyor Bilal. Camide türlü nedenlerle Cuma günleri paralar toplanıyor ve kayıt altına alınıyor. Bilal, “Ben sayman seçildiğim zaman el kasasını sayarak devir aldık ama bana bırakılmadı. O günkü sayımda 30 bin kron vardı. O günden sonra el kasası teslim edilmediği gibi toplanan paralardan da haberim olmadı. Kaç kez banka hesabına yatırılması yönündeki uyarılarım ise dikkate alınmadı. Ben bu durumu sonunda gerekli makamlara bildirmek zorunda kaldım. Çünkü neticede sayman olarak bütün sorumluluk şahsımın üzerindeydi. Yaptığım uyarılar da dikkate alınmıyordu” ifadelerini kullanıyor.

Malmö Cami Derneği’nin el kasasında yaklaşık 500 bin krona yakın bir para birikiyor. Fakat bu para hiçbir zaman banka hesaplarına yatırılmıyor. Derneğinin özel borcu olduğu ileri sürülerek o kişiye ödeneceği söyleniyor. Bilal, “Eğer, özel borç varsa banka hesabından da ödenir. Fakat, o kişinin bunu kabul etmediği bana belirtildi” diyor.
 

Bu kadar paranın toplanmasının nedeni Kurban Bayramı’nda kendi adlarına ‘kurban’ kesilmesi için üyelerce verilen paralar, başka bir camiye yardımı için toplanan paralar... Yönetim caminin özel borçlarını ileri sürerek bu parayı banka hesabına yatırmazken, hem kurban kesimi hem de oradaki cami için derneğin banka hesabından İsveç Diyanet Vakfı’na paralar ödeniyor. Malmö Cami Derneği bu paraların yerine ulaşıp ulaşmadığı konusunda hiçbir bilgi ve belgeye sahip değildir. Dolayısıyla da cemaatin temiz niyetlerle ve ibadet şuuruyla ödediği kurban paralarının akıbeti belirsizdir. Bunun büyük bir vebal olduğunu belirten Bilal Karabudak, “Bir anlam veremiyorum. Düşünsenize, ben saymanım, paraları ödüyorum ama elimde herhangi bir belge yok” diyor.
 

Söz konusu durumdan Malmö Fahri Konsolosu  Hakkı Uludağ da rahatsız oluyor. Ekstra Tüzük kongresinde salonda konuşan Fahri Konsolos Uludağ,  “Paralar toplanıyor, Diyanete paralar gidiyor. Bu işler gerçekten çok karışık” diyor.
 

Bilal bu durumun doğru olmadığını düşünüyor ve düzeltmek için adım atmak istiyor. Ancak kendisine engel olunduğu gibi son derece tartışmalı bir şekilde cami yönetimindeki görevinden de çıkartılıyor. Kendisinin herhangi bir makamda gözünün olmadığını belirten Bilal, ‘‘Ben bu tüzük kongresinde zaten ‘istifamı’ hazırladım ve divana sundum. Buna rağmen beni konuşturmadıkları gibi istifamı dikkate almayarak oybirliği ile beni dernekten ihraç ettiler” diyerek haklı bir biçimde yakınmada bulunuyor.


Tüzük kongresinde ise birbirinden ilginç olaylar yaşanıyor. Cami yönetiminde bulunan Harun Elagöz,  tüzük toplantısında yaptığı bir konuşmada, Din Hizmetleri Müşaviri’nin kendisiyle görüştüğünü Bilal Karabudak’ı yönetimden çıkarmazlarsa imamı geri çekeceğine dair tehdit ettiğini söyledi. Bilal, Müşavirin kendisi için,  “Bu kişiyi dernekten atın” dediğine pek inanmak istemiyor ama müşavire ulaşma çabaları da sonuçsuz kalıyor. “Eğer Müşavire ulaşabilseydim. Bunun doğru olup olmadığını soracaktım” diye ekliyor.  Müşavirin kendisine ulaşma çabalarını karşılıksız bırakması söz konusu iddiaların doğru olduğunu düşünmesine neden oluyor Bilal’in.
 

Malmö Cami Derneği çeşitli yerlerde geçici cami olarak yerler kullanıyor. Nihayet eski bir gemi inşaat lokalini 9 milyon krona satın alarak 1 500 kişinin rahatlıkla namaz kılabileceği bir camiye dönüştürüyor. Derneğin kayıtlı 1 700 üyesi var ama ortalama 900 kişi yıllık 300 kron üye aidatı ödüyor. Cami kendi kendini rahatlıkla idare edebilir bir ekonomiye sahip. İsveç Din Hizmetleri Müşavirliği  caminin Diyanet’e devredilmesini istiyor. Bu duruma bazı üyeler karşı çıkıyor. Bilal Karabudak da pek istekli değildir. Bilal, “Cami kendi kendine yetiyor ve halkın parasıyla alındı. Sağcısıyla solcusuyla farklı görüşten insanların emeği var camide. Diyanet ise sadece imam yolluyor ve maaşını ödüyor. Cami binasının Diyanet’e devredilmesi için hiç bir neden yok. ” diyor.

Caminin Diyanet’e devredilmesi için tüzük değişikliğinin şart olduğuna değinen Bilal, “Vatandaşlarımızın çoğunluğu bu duruma karşı. Direk bir oylamada ‘hayır’ çıkabilir. Bu nedenle ekstra bir tüzük kongresinin iki kez yapılarak onaylanması gerekiyor. Yapılan tüzük kongresinde halka tüzük değişikliği ile ilgili bilgilendirme yapılmadı. Tam tersine vatandaşların soru sorup bilgi almasını engellemek için benimle ilgili saçma sapan suçlamaları gündeme getirip konuyu dağıttılar. Toplantıya katılanlardan biri beni ölümle tehdit etti. Uzun lafın kısası halk tüzük değişikliğinin özünü hâlâ bilmiyor. Tüzük değişikliği devirle ilgili olarak direk yönetimi yetkili kılıyor. Yani bu yönetim üyelere sormadan cami binasını Diyanet’e devredebilir. ’’

 

Malmö Cami Derneği Ekstra Tüzük Kongresi’nde saymanlıktan istifası göz ardı edilerek ihraç edilen Bilal Karabudak, hem kendisine yapılan haksızlığa hem de Malmö ve çevresinde yaşayan farklı görüşten insanların emekleriyle alınan caminin millete sormadan devredilmesine isyan ediyor. Böyle bir devir teslim işlemi yapılacaksa bunun mutlaka hem kanun ve kurallara uyularak hem de camide emeği olan herkesin rızası alınarak yapılması gerektiğini vurguluyor.

Telefonla kendisine ulaştığım İsveç Din Hizmetleri Müşaviri Sayın Fatih Mehmet Karaca, Bilal Karabudak’ın adını duyunca “sizinle konuşmak istemiyorum” diyerek soru sormama bile fırsat tanımadan telefonunu kapattı. Eğer kapatmasaydı kendisine, “Malmö Cami Derneği yönetiminden Bilal Karabudak’ın uzaklaştırılmasını ve bir de imamı çekmekle tehdit edip etmediğini soracaktım.” Ne demeli, bizim demokrasi, demokratlık ve insanlık anlayışımız bu!..

Malmö Cami Derneği tüzüğüne göre kongre yüzde 5 kişinin katılımıyla yapılabiliyor. 1 700 (aidatını ödeyen 900) üye ve % 5 yani 45 kişi ile kongre yapılabiliyor.


Bize ulaşan bir nota göre Dernek Başkan ile Müşavir arasında şöyle bir konuşmanın geçtiği iddia ediliyor:Malmö Camisinin bugünkü maddi değeri yaklaşık 20 milyon İsveç kronudur.

Yazdır Paylaş
seda sanlier - 2017-03-07 11:37:34
Biz dağınık oldukça Bilal Karabudaklar haksızlığa uğrar ve tehdit edilir. Göteborg Eğitim ve Dayanışma Hareketi derneği olarak biz birlik ve dayanışma için etkinlikler düzenledik. Göteborg'dan Helsingborg'a, Kristianstad'a, Eslöv'e, Lund'a, Malmö'ye ve Kopenhag'a insanlara gidiyoruz: http://www.isvecpostasi.com/diktator-oyunu-malmo-ve-goteborgda-h2537.htmlrnBirleşelim; haksızlıklara ve baskılara #Hayır diyelim!rn
Diğer Haberler
isvecpostasi.com