23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 30 Haziran 2017, Cuma 12:11 tarihinde eklendi. 644 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BRÜKSEL’E MİZAH ARMAĞANI ‘NASREDDİN HOCA’ HEYKELİ

Eskişehirli heykeltıraş Metin Yurdanur’un bronz dökümden yaptığı Nasreddin Hoca heykeli, Sivrihisar Belediyesi tarafından önümüzdeki günlerde Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir kültür merkezine armağan edilecek.
BRÜKSEL’E MİZAH ARMAĞANI ‘NASREDDİN HOCA’ HEYKELİ   İSVEÇ POSTASI 


Ünlü mizah adamımız Nasredin Hoca’nın Eskişehirli heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından  bronz dökümden yaptığı heykel, Sivrihisar Belediyesi tarafından önümüzdeki günlerde Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir kültür merkezine armağan edilecek.

Heykeltıraş Metin Yurdanur, “Heykeli birkaç ay içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yaptım. Sivrihisar Belediyesi’nin armağanı olarak Belçika’da yerini alacak” dedi.

Nasrettin Hoca’nın evrensel bir değer olduğunu belirten Yurdanur, “Bu, Nasrettin Hoca’ya ilişkin yaptığım üçüncü heykel olacak. Bunlardan ilki, Ankara Garı’ndaki 1979’da yaptığım heykel. İkincisi, Sivrihisar’ın girişinde yer alıyor. Onu da 1985’te Nasrettin Hoca’nın ölümünün 700. yılı nedeniyle yapmıştım ve ‘Dünyanın merkezi burasıdır’ esprisine sahip. Belçika’da yer alacak bu heykel de üçüncü heykelim” dedi.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com