23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 25 Şubat 2017, Cumartesi 15:10 tarihinde eklendi. 1836 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP İSVEÇ BİRLİĞİ 2. OLAĞAN KONGRESİ’Nİ YAPIYOR

CHP İsveç Birliği bundan iki yıl önce kurulmuş, kongresini yatıktan sonra siyasi çalışmalarına başlamıştı. 2’nci Olağan Kongresi’ni 25 Şubat 2017 günü ABF Kata salonunda yapıyor.
CHP İSVEÇ BİRLİĞİ 2. OLAĞAN KONGRESİ’Nİ YAPIYOR MUSTAFA SÖNMEZ / İSVEÇ POSTASI


CHP İsveç Birliği Kongresi başkan Hakan Güner tarafından açıldı. Güner, kongreye gelen iletileri okudu. Maddelerine geçilmesini önerdi. Gündem gereği Divan Başkanlığına Haydar Akan, sekreterliğe Alçın Mutlu Hafif ve oy sayımı için Erol Karan ve Resul Durusoy seçildiler.  CHP İsveç Birliği'nin kayıtlı 140 üyesinden yıllık aidatını ödeyen 73 üyenin 44 tanesi salonda olduğu görüldü.

Hakan Güner  iki yıllık etkinlik raporu okumak üzere kürsüye geldi. Gelen mesajları okuduktan sonra, iki yıl içerisinde yapmış oldukları çalışmaları hakkında genel bir bilgi verdi. Hakan Güner’den sonra söz alan Ahmet Gül, kendisinin CHP İsveç Birliği kurucu başkanı olduğunu ama oluşum aşamasındaki çalışmaların dile getirilmediği vurgulayarak, “internet sayfasına girişimiz bile zamanla engellendi” eleştirisini getirdi.

Yapılan konuşmalardan sonra eski yönetim kurulu'nun ekonomik raporu ve çalışmaları oya sunularak  kabul edildi. Yönetim aklanmış oldu.

                                                                            CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner


                                                                                             Ahmet GülKongreye katılan üyeler söz alarak Türkiye’deki referanduma ve “HAYIR” kampanyası yönelik görüşlerini ve yapılması gereken çalışmaları üzerine konuştular. Genel olarak dile getirilen ortak görüş olarak, bu referandum’un Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya yönelik olduğu yönünde ortaya çıktı. Bu nedenle referandumda “HAYIR” oyu için sıkı çalışılmasını istediler.                                                                                           Taner Yıldız


                                                                                              Serdar Yaygın


                                                       İsveç Sosyaldemokrat Stockholm Milletvekili Serkan Köse

Kongreye konuk olarak katılan Stockholm Sosyaldemokrat Milletvekili Serkan Köse bir konuşma yaptı. Köse konuşmasında sosyal demokrasinin değerlerinin vazgeçilmezliğini vurgularken, Türkiye’de yapılacak referandumla getirilmek istenen tek adamlığın kabul edilemez olduğunu belirti. Ayrıca, “Hayır” oylarının artırılması için yapılacak çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Sosyaldemokrat partiler açısından sosyal dayanışmanın önemine değindi.

Kongredeki yapılan çok yönlü konuşma ve tartışmalardan sonra seçimlere geçildi. Seçim Kurulu başkan adayı olarak Hakan Güner'i önerdi. Başka aday çıkmadığı için Hakan Güner oybirliği seçildi.


                                                                                       Yönetim Kurulu toplu halde

Yönetim Kuruluna Seçim Kurulunca önerilen, İhsan Saygın, Esin Özşirin, Mustafa Başdağ, Figen Özay, Serdar Yaygın Nurcan Gültekin, Özgür Emre Orkun, Neslihan Arslan asil üyeliklere; Erol Karan, Alçın Mutlu Hafif, Ömer Suvari, Ebru Evgin yedek üyeliklere oybirliği ile seçildiler.

Denetleme Kuruluna İhsan Kılıç, Hacı Koçak, Bekir Demirörs ve Seçim Kuruluna Mustafa Sönmez, Nesrin Bozkır, Şehri Kavur seçildiler.

Yeniden başkan seçilen Hakan Güner, üyeler güvenleri için teşekkür etti.


 

Hakan Güner’i İsveç Postası olarak kutladıktan sonra görüşlerini aldık. Güner; “Üyelerimizin bana duydukları güvene layık olmaya çalışacağım. Demokratik, tüzüğe uygun ve güzel bir seçim oldu. Tüm üyelerimiz kaygılarını dile getirdiler, hep birlikte dinledik. Demokratik ve saygı kuralları içerisinde karşılık verildi. Kongremiz çok olumlu geçti. Umuyorum ki, önümüzdeki süreçte CHP İsveç Birliği kanını tazeleyerek yeni bir başkan ve yönetimi de beraberinde getirebilsin ki, bu benim en büyük arzum” ifadelerini kullandı.

Hakan Güner gelecek seçimde aday olmayacağını böylece ima etmiş oldu. Nedenini sorduk; “Uzun süreli başkanlık adaylıklarını ben, uygun bulmuyorum. Genel olarak her iki yılda bir yeni başkanı içerisinden çıkarabilen bir örgüt olmamız gerekir. Bu hem daha toleranslı bir kültüre sahip olduğumuz anlamına gelir hem de kendi kendini yenileyebilen bir örgüt olma özelliğini de beraberinde taşır. Bu anlamda da olumlu buluyorum. İki yıl bence başkanlık için yeterli bir süre ama eğer aynı başkana çok güven duyuluyorsa ve istekliyse, devam etmesinde hiçbir sorun yok. Önemli olan üyeleri kurullara hazırlamaktır. Her üye yerine göre kurullarda görev almalıdır. Örgüt içerisinde güven duyulacak başkan adaylarının yetiştirilmesi ve kurullarda görev alacak arkadaşların yetiştirilmesi için daha etken çalışılmalıdır. Çünkü bir örgüt gerektiğinde olağanüstü bir durumda kendini hemen yeniliyebilmeli ve yeni bir başkanla yoluna daha kararlı devam edebilme özelliklerine de sahip olmalıdır. Bu durum, o örgütün güçlülüğü için de bir kriterdir diye düşünüyorum” yönünde görüşlerini açıkladı.


                                                    Kongrenin en yaşlı (85) üyesi Emine Karadağ
 

Kongrenin en yaşlı (85) üyesi olan Emine Karadağ’dan kongrede birşeyler söylemesi istendi. Karadağ, ”Benim babam hem Mustafa Kemal’in hem de İsmet İnönü’n askeridir. Ben çocukluğumdan beri Atatürk’e hayran olan bir kişiyim. Eğer Atatürk olmasaydı, Türkiye ve biz olmazdık. Olsak bile kimbilir ne hallerde olurduk. Herkes aklını başına alsın. Ben 85 yaşımdayım Atatürk’ü, ülkemi ve Cumhuriyeti çok ama çok seviyorum. Cumhuriyet giderse, ülke biter. Bunu herkes bilsin” dedi.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com