ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 11 Ekim 2018, Perşembe 11:18 tarihinde eklendi. 202 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇİN’DE UYGUR TÜRKLERİNİN ZORLA TUTULDUĞU KAMPLAR YASALAŞTI

Batı Sincan Özerk Bölgesinde yaşayan ve Çin hükümetinin “radikal İslamcılık” ve başka bazı suçlardan dolayı suçladığı Uygur Türklerini zorla tuttuğu kampların bazı kaynaklara göre Çin hükümetinin varlığını inkar ettiği “gözetim kampları” nın yasalaştığı bildiriliyor.
ÇİN’DE UYGUR TÜRKLERİNİN ZORLA TUTULDUĞU KAMPLAR YASALAŞTI İSVEÇ POSTASI 


Çin tarafından Sincan Özerk Bölgesi Uygurları sürekli olarak radikal ideolojiler içerisinde olmakla suçlanmıştı. Bu konuda batılı kaynaklar Çin’in Ağustos ayında bu tür ideolojilere karşı eğitmek amacıyla bir milyondan fazla Uygur Türkünü “eğitim kampları” adı altında Batı Sincan’a yolladığını yazmıştı. Çin bu iddiaları kesinlikle yalanlamıştı.

Sincan Özerk Bölgesi yöneticileri kendilerinin bu tür ideolojilere karşı “mesleki yeterlilik eğitim merkezleri” açmak için yasalarda değişiklik yaptıklarını ve halkını bu eğitim yerlerinde hem meslek sahibi yapmak hem de zararlı ideolojilere karşı eğitmek olduğunu açıklamaışlardı.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkili organları bu konuda hazırladıkları raporlarında Çin’in eğitim adı altında Uygurları Batı Sincan’da kamplarda tuttuğunu ve olayı endişe ile izlediklerini belirtmişlerdi. BM, Çin’in Batı Sincan’da yaşayan Uygurların “helal” ürünlere yönelik başlattıkları kampanyanın arkasından geldiğine de dikkat çekiyor.


                                                         Stockholm'da yapılan Çin'i protesto gösterilerinden biri

Dünya basınına yansıyan haberlere göre Çin Komünist Partisi Pazartesi günü Sincan Özerk Bölgesi yetkilileri ve parti üyelerinin de halk arasında yerel dilleri değil, Mandarin dilini konuşmalarını ve Komünist Parti ideolojilerine bağlılıklarını göstermelerinin istendiğini yazıyorlar.

Fransız haber ajansı (AFP), BBC, gibi haber ajansları Komünist Parti liderlerinin yerel yetkililerden de "helal ürün trendiyle" mücadele etmesini talep ettiğini aktarıyorlar.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ise, bu adımları "Büyük insan hakları ihlalleri 'yasa' kavramını hak etmez" sözleriyle eleştiriyorlar.

Yazdır Paylaş
Kaan Kantarci - 2018-10-11 11:15:59

Tarihte Türk ismini ilk kez kullanan ve gerçek anlamda Türk törelerini uygulayan GÖKTÜRK DEVLETİ' ni Çinlilerle işbirliği yaparak ve arkadan vurarak yıkan "Uygur Türkleri" nin ne kadar " Türk" oldukları şüphelidir. Türklük bunlarda hep eksik olan nitelik olmuştur ki, dün Göktürklere, bugün ise Suriye Türkmenlerine saldırmaya hiç tereddüt etmemişlerdir. Uygurlar o kadar " Türk"(!) türler ki, Türklerin dara düştüğü ( Karabağ gibi ) hiçbir yere bugüne kadar yardıma gitmemiştirler, ama onbinlercesi aileleriyle birlikte Suriye ve Irak gibi binlerce kilometre uzaktaki ülkelere islami cihat aşkıyla kafa kesmeye koşmuştur. Bu da gösteriyor ki, Uygurların izinden gittikleri " bozkurt" değil, " radikal islam" dır. Türkiye ve dünyadaki araplaşmış Türk(!)lerin Uygurları kendileri gibi "Türk" görmelerinde ve dayanışma çığlıkları atmalarında tuhaf bir şey yoktur; çünkü kendileri de en az Uygurlar kadar Türklükten ya da Türk tarhinden kopmuşlardır. İlgi duyan okurların A Kemal Meram ın " Göktürk İmparatorluğu Tarihi" kitabındaki Uygurlar bölümünü okumasını öneririm.

Diğer Haberler
isvecpostasi.com