ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 22 Ekim 2017, Pazar 14:32 tarihinde eklendi. 650 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CİNSEL TACİZ PROTESTO EDİLDİ

Bugün İsveç’in büyük kentlerinde kadınlar meydanlara çıkarak cinsel taciz olaylarını protesto ettiler. Saat 11:00’den itibaren Stockholm Sergel Meydanı kadınlarla dolmaya başladı. Kadınlar, #Metoo sloganıyla erkek tacizcilere meydan okudular.
CİNSEL TACİZ PROTESTO EDİLDİ İSVEÇ POSTASI


İsveç basınında son bir haftadır ana konunun “cinsel taciz” olduğunu ve cinsel tacize uğrayan kadınların öyküleri yayınlanıyor. Bugün de meydanlara çıkan kadınlar bundan böyle hiç susmayacaklarını duyurmaya başladılar.

Amerikalı Film Yönetmeni Harvey Weinstein’in cinsel tacizlerini ortaya döken tanınmış sinema, müzik, sanat alanında ünlü sanatçıların başlattıkları olaylar zinciri tüm hızıyla dünyaya yayılmış durumda.

Kadınlar, #Metoo sloganıyla yaşadıkları tacizleri dillendiriyorlar ve kadınları sessizliklerini bozmaya çağırıyorlar. Taciz öyküleri sosyal medyada da patlama noktasına geldi. Bir kartopu  örneği giderek büyüyor.


                                                                       Eşitlik Bakanı Åsa Regnér 

İsveç Televizyonu TV4 Sergel Meydanı’ndan canlı yayın yaparak tanınmış İsveçli kadınları mikrofona davet ediyor ve küçük çaplı söyleşiler gerçekleştiriyor. Alanda kurulan sahnede sanatçılar şarkılar söylüyor, kadınlar konşmalar yapıyorlar.


                                                                          Stockholm Sergel Meydanı

Günün sunucusu Frida Boisen, “İnsanlar aynı amaç etrafında birleşirlerse, dünyayı değiştiriler. İnsanlar birlikte ‘Ben de tacize uğradım”, ‘yeter artık’ derlerse çok şey değişir” söylemini sık sık dile getiriyor.


                                                                                Göteborg


                                                        Feminist İnisiyatif Başkanı Gudrun Schyman

Eşitlik Bakanı Åsa Regnér ve İşpiyasası Bakanı Ylva Johansson yaptıkları söyleşilerde yasa değişikliği tekliflerini dile getirdiler. Bu alanda çok kısa süre içerisinde yasaların meclistengeçeceğini belirttiler. Feminist İnisiyatifi parti Başkanı Gudrun Schyman da kadınların bu konuda aktif olmalarını ve tacize uğradıklarında susmamalarını ifade etti.


                                                                             Malmö

Hafta içerisinde Demoskop/Expressen işbirliği ile yapılan geniş çaplı bir ankette İsveçli kadınların yüzde 80’inin işyerlerinde, dans yerlerinde, sokakta, evde tacize uğradıklarını ortaya çıkarmıştı.
                             "Bir erkek bana cinsel organını gösterdi. Bu duruma kadınlar daha ne kadar seyirci kalacaklar"

Protesto gösterileri Stockholm, Malmö, Göteborg, Kalmar, Örebro, Uppsala, Umeå, Hudiksvall,Linköping, Västerås, Lund, Visby, Borås kentlerinde saat 11:00 ile 14:00 arasında gerçekleştiriliyor.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
isvecpostasi.com