ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 16 Aralık 2015, Çarşamba 00:15 tarihinde eklendi. 1497 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇOCUKLAR YARIŞI KREŞTE KAYBEDİYOR

Almanya Türk Öğretmenler Dernekleri Fedarasyonu’nun Frankfurt’ta düzenlediği konferansa katılan Heidelberg Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Havva Engin, Türk çocukların yarışı kreşte kaybettiklerini ileri sürdü
ÇOCUKLAR YARIŞI KREŞTE KAYBEDİYOR İSVEÇ POSTASI


Frankfurt’ta bir İlkokulda düzenlenen toplantıda Türk çocukların kendi işlerini yapmayı öğrenmediklerini kaydeden Prof. Dr. Engin, “Çocuklarımıza bir yerlerine batırır diye makas, çatal, bıçak vermiyoruz. Tuvalette birisi pantolonomu çeksin diye bekliyor. Oysa Alman eğitim sistemi çocuk oturur oturmaz kendi işini kendisi yapması üzerine kurulu.

Evlerde kitap, çocuk kitabı hiç yok. Resimli kitaplar mükemmel şeyler. Çocuklara bu resimleri anlattırmalı. Tek sözcük değil düzgün cümleler kurmalılar.

Çocuklar dünya kültürü almalı. Veli hangi dilde kuvvetliyse çocuğuyla o dilde konuşmalı. Bunları yapamadığı için de birinci sınıfta pek çok açık oluyor”
dedi. Prof. Dr. Havva Engin iki dilli kitap sayısını artırmak gerektiğini de vurguladı.


     Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Yücel Tuna, Prof. Dr. Havva Engin, Zeynel Fırat (YK üyesi)
 

Öğretmenler Almanya’da yetişmeli
 

Ailelerin çocukların okulun ilk yıllarında karakterini güçlendirerek ilgi alanlarını belirlemeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Havva Engin, “Çocuklara farklı alanlarda staj yaptırmak gerek. Dokuzuncu, onuncu sınıfa geldiklerinde hâlâ hangi meslek var, hangisiyle ilgili bilmiyor. Toplum olarak değişmemiz şart.

Bunun için sivil toplum örgütleri, veliler el ele vermeliyiz. Türk çocuklar için Öğretmenler Almanya’da yetişmeli. Türkiye’den gelen, branşı İngilizce, göç olgusunu bilmeyen öğretmenlerin Türk çocuklarına bir faydası olmaz”
diye konuştu.

Prof. Dr. Havva Engin, Türkçe öğretmeni yetiştirmek için Heidelberg Üniversitesi ile Akdeniz Üniversitesi’nin işbirliği yapmaya başladığını da söyledi.


                                         Prof. Dr. Havva Engin, ATÖF YK ve öğretmenler


Kaynak: http://www.egazete.de/cocuklar-yarisi-kreste/

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com