ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
Bu haber 14 Şubat 2018, Çarşamba 11:08 tarihinde eklendi. 631 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DANİMARKA PRENSİ HENRİK VEFAT ETTİ

Danimarka prensi Henrik 83 yaşında öldü. Fransa kökenli olan Henrik 1967 yılında Londra’da diplomat iken tanıştığı Danimarka prensesi Margrethe II ile evlendi. Adını Henrik olarak değiştirdi.
DANİMARKA PRENSİ HENRİK VEFAT ETTİ İSVEÇ POSTASI


11 Haziran 1934 yılında Fransa’nın Talence (gironde) kentinde doğan prens Henrik 1960’lı yıllarda Londra’da diplomat iken tanıştığı Danimarka prensesi Margrethe II ile evlenerek Danimarka kral ailesine katıldı. Margrethe II 1972 yılında kraliçe oldu.

İsveç Kralı Carl 16’ıncı Gustaf, Danimarka prens ölümü üzerine şu sözleri söyledi;” Bizim kuzey ülkeleri kraliyet aileleriyle çok sıcak ilişkilerimiz var. Biz yakın akraba olmasak da, bizi birbirimize bağlayan bağlar var. Biz, prens Henrik’i tüm gönül sıcaklığımızla hatırlayacağız.”

Prens Henrik, Ocak başlarında ziyaret ettiği Mısır’da rahatsızlanmış ve Danimarka’ya dönmüştü. Danimarka’ya geldikten sonra Rigshospitalet Hastanesi’ne yatırılan Henrik, 17 Şubat günü orada yaşama veda etti.

Avruğa kraliyet aileri ve yakın dostları prens Henrik için, dinamik, neşeli, hoş sohbet ve arkadaş canlıaı olarak nitelendiriyorlar.


                                        Carl 16'ıncı Gustaf, Kraliçe Silvia ve Prens Henrik bir av partisi anında birlikteler

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com