ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 01 Ağustos 2018, Çarşamba 13:33 tarihinde eklendi. 1005 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DANİMARKA’DA PEÇE YASAĞI BAŞLADI

Danimarka Parlamentosu’nun 31 Mayıs’ta aldığı kamusal alanda burka ve peçe yasağı düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yasa 30’a karşılık 75 oyla kabul edilmişti.
DANİMARKA’DA PEÇE YASAĞI BAŞLADI İSVEÇ POSTASI 


Danimarka Hükümeti ülkede burka ve peçe giyilmesini yasaklayan bir karara 31 mayıs’ta imza atmıştı. Buna göre yasayı ihlal eden kişiler bin kron (770 lira) para cezasına çarptırılacak. Bu yasağı dört kezden fazla ihlal edenlere ise her yeni ihlalde 10 bin kron (7 bin 700 lira) ceza kesilecek.

Bu uygulamanın başlaması nedeniyle Danimarka’nın büyük kentlerinde özellikle de Müslümanların çoğunlukta bulunduğu Arhus’ta protesto gösterilerinin düzenlenmesi beklenmektedir.

Avrupa ülkelerinden bazıları burka ve peçe yasağı getirmeyi düşünmektedirler. Bu yasak ilk olarak 2011 yılında Fransa’da kanunlaşmış ve yürürlüğe girmişti. Fransa’dan sonra Belçika, Hollanda ve Bulgaristan aynı yolu izlemişlerdi. Avusturya bu yasağı 2017 yılında getirdi. Bu yasağı delen birkaç bin kişi para cezasına çarptırılmıştı. Bu para cezalarının bir bölümünü Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz, peçe yasağının kişinin özgürlük haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle peçe cezalarını ödemek için bir fon kurmuş ve 6 ülkede bin 500’den fazla ceza ödemişti.

Danimarka’da yapılan değerlendirmelere ve gözlemlere göre 150 ila 200 kadının peçe taktığı, sadece 3 kadının burka giydiği belirlenmişti. Nüfusu 5,7 milyon olan Danimarka’da, Müslümanların nüfusun yaklaşık yüzde 7’sini oluşturduğu tahmin ediliyor.

Ülkelerinde örtünme yasağını getirmeyi planlayan Almanya, Estonya, İsviçre, Litvanya ve Norveç burka ve nikap yasağını tartışıyor. İspanya’nın Katalonya bölgesinde uygulanan örtünme yasağı mahkeme tarafından daha önce kaldırılmıştı. Örtünme yasağı, 1970’li yıllardan bu yana kimlik tespitini zorlaştıran kıyafetle dolaşmanın yasak olduğu İtalya’da ise tartışma konusu bile edilmiyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com