ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 05 Ağustos 2018, Pazar 15:42 tarihinde eklendi. 813 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DANİMARKA’DA PEÇEYE İLK CEZA GELDİ

Danimarka Parlamentosu’nun 31 Mayıs 2018’de aldığı bir kararla kamusal alanda burka ve peçe yasağı düzenlemesi 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti. Bu yasağı delen bir kadına polis ceza yazdı
DANİMARKA’DA PEÇEYE İLK CEZA GELDİ İSVEÇ POSTASI 


Danimarka Hükümeti kamusal alanlarda "Laik ve demokratik değerlerini korumak" amacıyla peçe takılmasını yasaklamıştı. Hükümetçe alınan bu karar, insan hakları kuruluşlarının protestosuna neden oldu.

Kuzey gazetesi’nden İrfan Kurtulmuş’un haberine göre Danimarka’da 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe giren kamusal alanda peçe ve burka taşıma yasağına ilk ceza 28 yaşında peçeli bir kadına verildi.

Kuzey Seatland Polisinden David Borchersen yaptığı açıklamada, başkent Kopenhag’ın kuzeyinde bulunan Hörsholm Midtpunkt alışveriş merkezin elektrikli merdiveninde iki kadın birbirini tartakladığı sırada başından peçesi düşen kadının olay yerine polis geldiğinde yine peçeyi takarak görüldüğü ve bu nedenle kendisine bin kron ceza kesildiğini belirtti.

Polis ayrıca, her iki kadının asayişi bozmakla da suçlandıklarını belirtirken, diğer kadının peçeli kadının peçesini bilinçli olarak çekip çekmediğinin belirlenmesi için AVM’de bulunan video kayıtlarını incelemeye aldığı kaydedildi.

Peçeli kadına kesilen cezanın kısa bir süre sonra evine gönderileceğini belirten yetkililer ödememesi durumunda mahkemeye gidileceğini ima ettiler.


                                                                                     Yasak protesto edilmişti

Böylece, peçe ve burka yasağının yürürülüğe girmesinin ikinci gününde ilk para cezası verilmiş oldu.

İlk peçe yasağı para cezası verilen kadının, yasayı iki kez daha ihlal etmesi durımunda 5 bin kron, dördüncü defa çiğnemesi durumunda 10 bin kron para cezasına çarptırılacağı bildirildi.

Bir görgü tanığı ise, peçeli kadının etrafını 4 polisin sararak her yönden fotoğrafını çektiklerini öne sürdü.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com