ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 18 Kasım 2017, Cumartesi 17:22 tarihinde eklendi. 402 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DENİZ GEZMİŞ’İN İDAM HÜKMÜ AÇIK ARTIRMAYLA SATILDI

Türkiye devrimci hareketinin önde gelen isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın kesinleşen idam hükmü kararının yer aldığı evrak ve mahkeme tutanakları, kamuoyunun yoğun tepkisine rağmen açık artırmayla satıldı.
DENİZ GEZMİŞ’İN İDAM HÜKMÜ AÇIK ARTIRMAYLA SATILDI İSVEÇ POSTASI


Pera Mezat Müzayedecilik tarafından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın kesinleşmiş idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakı, internetten takip edilen müzayedede 5 lira açılış fiyatından satışa sunulmuştu. Bu satışa demokrat ve ilerici kesimlerden yoğun tepki oluştu. Fakat buna karşın hükmün satışı gerçekleştirildi.


Alıcısının adının açıklanmadığı ’belge’ bugün saat 13.00’te sona eren müzayedede 47 bin 500 liraya satıldı.
 

‘YIRTACAĞIM’

Deniz Gemiş ve arkadaşlarının ölüm kararını Mehmet Özgür Boza satın aldı. El yazması şerhi Okul kuran Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özgür Boza.

Boza, bu idam şerhinin bu tarz ortamlarda kalmaması gerektiğini söyleyerek, “Bu idam şerhini teslim alır almaz yırtacağım. Söylenecek çok da bir söz yok” dedi.
 

HAMDİ GEZMİŞ’TEN TEPKİ

Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş satışa tepki gösterdi. Gezmiş, “Gönderilen yazıda bu mahkeme tutanaklarının Deniz Gezmiş Vakfı için arşive değer bir evrak olmadığını, vakfımızda bu belgelerin orjinallerinin mevcut olduğunu, o dönemde bu davaları izleyenlerde de mahkeme tutanaklarının birer suretinin olabileceğini, bunun ticari meta olarak ortaya çıkarılmasının yanlış olduğunu, etik olmadığını bildirdik” diye konuştu.

Hamdi Gezmiş ayrıca Pera Mezat Müzayedecilik’in bugünkü açık arttırmada, bu tutanakları geri çekip çekmeyeceğini bilmediğini aktararak, “Şu da bir gerçek ki birtakım insanlar para kazanacak diye aradan 45 yıl geçtikten sonra bu konuyla ilgili kamuoyunda gündem yaratmak, o ailelerin üzüntülerini artırmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Kamuoyunun neredeyse tamamı bu belgelerin satışa sunulmasının, ‘utanç verici bir rezillik olduğunu’ söyledi” ifadelerini kullandı.


Mezatta Atatürk ve Mehmet Nuri Conker’in yer aldığı orjinal fotoğraf 3 bin 750 TL’ye, Ahmet Kaya’nın annesi için yaptığı boncuklu cüzdan 2 bin 250 TL’ye, eski Başbakan Adnan Menderes’e ait kalem 17 bin TL’ye, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e ait kalem ise 250 TL’ye alıcı buldu.


İşte o mahkeme kararı:

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com