ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 09 Mayıs 2018, Çarşamba 11:21 tarihinde eklendi. 440 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİL DERNEĞİ GÜRHAN UÇKAN ŞİİR ÖDÜLÜ ATAKAN DURMUŞ’A VERİLDİ

Yazar,çevirmen, gazeteci Gürhan Uçkan 5 Aralık 2006 yılında yaşamını yitirdi. Gürhan Uçkan’ın anısına Dil Derneği ile İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Türkiye’deki üniversite gençliğine yönelik “Öykü ödülü” koydu. Bu ödül daha sonra da “Şiir ödülü”ne dönüştürüldü. Bu yılki ödüle Ortadoğu Üniversitesi öğrencisi Atakan Durmuş değer görüldü.
DİL DERNEĞİ GÜRHAN UÇKAN ŞİİR ÖDÜLÜ ATAKAN DURMUŞ’A VERİLDİ İSVEÇ POSTASI


5 Aralık 2006’da yitirdiğimiz değerli Yazar-Ozan-Gazeteci-Fotoğraf Sanatçısı Gürhan Uçkan’ın kişiliğini, düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmanın yanı sıra genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla Dil Derneği ile İsveç Atatürkçü Düşünce Derneğinin, üniversite gençliği arasında düzenlediği “Dil Derneği Gürhan Uçkan Şiir Ödülü”nü, 2018 yılında, oybirliğiyle Atakan Durmuş kazandı.


Çiğdem Sezer, Işık Kansu, İnci Gürbüzatik, Günay Güner, Ertuğrul Özüaydın ve Hilal Karahan’dan oluşan seçici kurul Özgür Umut Baz’ın şiirini de övgüye değer buldu.

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Sönmez ödüle ilişkin olarak, “Gürhan Uçkan 1970 yılların başında İsveç’e gelerek yerleşmiş değerli bir insanımız. Öykü, roman, şiir çalışmalarının yanında gazetecilik de yaptı. İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği’nin çalışmalarına yardımcı oldu, destek verdi. İsveç’teki Ermeni ve Kürt lobisinin basında Türkiye ve Atatürk hakkında yazdıkları karalamalara ve makalelere karşı kalemiyle mücadele etti. Bu dostumuzun kaybından derin üzüntü duyduk.

Dernek olarak Ankara’daki Dil Derneği ile anlaşarak adına bir yarışma düzenledik. 10 yıldır bunu düzenli olarak sürdürüyoruz. Atatürk sevgisini gönlünden hiçbir zaman eksik etmeyen Gürhan Uçkan’ı bu vesile ile bir kez daha anıyor, ruhu şad olsun diyoruz.

Yarışmaya katılan tüm gençlerimize gönül borcumuzu sunarız. Atakan Durmuş’u yürekten kutlar, başarısının sürmesini dileriz” ifadelerini dile getirdi.
 

Ödül töreni

Tarih: 12 Mayıs 2018 Cumartesi

Saat: 14.00

Yer: Dil Derneği

Konur sokak No: 34/4 Kavaklıdere- ANKARA

Telefon: 0312 425 8360

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com