ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 12 Ocak 2017, Perşembe 22:36 tarihinde eklendi. 790 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİTİB ‘CASUSLUK’ FAALİYETLERİNİ DOĞRULADI

Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (Ditib), Almanya'daki bazı imamlarının FETÖ'cülerle ilgili Ankara'ya casusluk yaptığı iddialarını doğrulayarak özür diledi.
DİTİB ‘CASUSLUK’ FAALİYETLERİNİ DOĞRULADI   İSVEÇ POSTASI


Ditib, Almanya’daki camilerinde görevli imamların, FETÖ’cülerle ilgili bilgileri Ankara’ya ileterek Türk devleti için casusluk yaptığı yönündeki suçlamaları doğrulayarak özür diledi.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre Ditib Genel Sekreteri Bekir Alboğa, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, yapılan incelemeler sonucunda bazı imamların FETÖ’cüler hakkında Ankara’ya bilgi ilettiğinin anlaşıldığını kaydetti.

Alboğa, Türkiye’deki Diyanet İşleri’nin FETÖ’cülerle ilgili bilgi iletilmesi yönünde gönderdiği yazılı talimatın Ditib’e yönelik olmadığını savunarak, ‘Buna rağmen birkaç imam yanlış davranarak bu talimata uymuştur. Bu durumdan büyük üzüntü duyuyoruz ve bu konuda Diyanet ile de görüştük” şeklinde konuştu.

“ANKARA’NIN DİTİB ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ARTIYOR”

Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Katolik Haber Ajansı’na (KNA) yaptığı açıklamada Türk devletinin Ditib üzerindeki siyasi etkisinin son dönemde güçlü bir şekilde arttığı değerlendirmesinde bulunarak, bu nedenle Ditib’in bir dini dernek olarak özerkliğinin sorgulanır hale geldiğini kaydetti.

KRV: İŞBİRLİĞİ SÜRECEK

Casusluk suçlamaları, Ditib temsilcileriyle Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümeti arasında çarşamba günü yapılan görüşmelerin de gündemindeydi.

Ditib’in yoğun faaliyet alanlarından Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin hükümeti, görüşme sonrası yapılan açıklamada kuruluşla işbirliğini sürdüreceğini bildirerek, “Eyalet hükümeti Ditib’i önemli bir partner olarak görmekte, ancak gerilimin yatıştırılması ve düşünce özgürlüğü anlamında belirgin bir tutum sergilemesini beklemektedir” açıklamasını yaptı.

Eyalet hükümeti sözcüsü, ‘etnik, dini ya da siyasi olsun, Türkiye içindeki güncel tartışmaların eyaletteki Türk kökenlilere sıçramasından’ endişe duyduklarını belirterek, Ditib’den kendini bu kavgaların dışında tuttuğuna dair belirgin bir işaret beklediklerini kaydetmişti.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com