ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
Bu haber 17 Eylül 2015, Perşembe 22:32 tarihinde eklendi. 1175 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DÜNYA DİYABET KONGRESİ STOCKHOLM’DA TOPLANDI

İsveç’in başkenti Stockholm’da düzenlenen 51’inci Dünya Diyabet Yıllık Kongresi (EASD)’ne Türkiye’den 500 doktor ve ayrıca Türk Diyabet Vakfı da katılıyor.
DÜNYA DİYABET KONGRESİ STOCKHOLM’DA TOPLANDI Metin ALTINIŞIK / İSVEÇ POSTASI

İsveç'in başkenti Stockholm'da düzenlenen EASD 51'inci Yıllık Kongresi geniş katılımla başladı. Dünyanın farklı ülkelerinden 10 bin doktorun katıldığı kongrede Türkiye'yi ise Türk Diyabet Vakfı ve yaklaşık 500 Türk doktor temsil ediyor. Türk Diyabet Vakfı'nın da stant açtığı kongrede, Vakıf Başkanı Prof. Dr. Z. Şehnaz Karadeniz, kongreye katılan doktorlara Türkiye'de diyabet hastalığı ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kongreye katılan İstanbul Arnavutköy Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Adil Hakan Solaz, kongrede yapılan çalışmalarla ilgili olarak, "Yeni ilaçlar ve diyabet ile ilgili yapılan çalışmalar, kongreye katılan doktorlara tanıtılıyor. Ayrıca diyabet ile ilgili piyasaya sürülen yeni çıkan makineler firmalar tarafından doktorlara gösteriliyor. Diyabet hastalığı diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de gün geçtikte artıyor, sürekli bir tedavi gerekiyor. Türkiye olarak diyabette gayet iyi bir noktadayız hatta bazı Avrupa ülkelerinden daha iyi noktadayız. Örneğin, daha önceleri kan şekeri ölçme aleti ve çubukları devlet tarafından verilemezdi ancak şimdi veriliyor. Ayrıca diyabetlileri bilgilendirme söz konusu değildi" dedi.Diyabet hastalığının kontrollü bir şekilde takip edilmesi gerektiğini aktaran Şehnaz Karadeniz, "Türkiye olarak çok yol katettik. Türk Diyabet Vakfı çok başarılı çalışmalar yapıyor. Hastalara devamlı bilgi veriliyor. Diyabet ile ilgili kitaplar dağıtılıyor. Özellikle diyabet hastası çocuklar için önemli olan kulüpler açıldı. Burada çocuklara diyabet ile nasıl yaşayacakları hakkında bilgiler veriliyor" ifadelerini kullandı.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com