23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 12 Ekim 2016, Çarşamba 14:05 tarihinde eklendi. 1118 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EZİDİ NADİA MURAD’A İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ

Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) militanları tarafından kaçırılıp tecavüz ve işkenceye maruz kalan Ezidi Nadya Murad, Avrupa Konseyi Vaclav Havel İnsan Hakları ödülüne layık görüldü.
EZİDİ NADİA MURAD’A İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ İSVEÇ POSTASI

 

Nadia Murad, Strasbourg’daki ödül töreninde yaptığı konuşmada IŞİD’in Ezidilere karşı uyguladığı saldırıları ‘soykırım girişimi’ olarak niteledi. Nadia Murad bu bağlamda, “Dünya tepkisiz kalıyor” diyerek IŞİD militanlarının uluslararası suç mahkemelerinde yargılanması için çağrıda bulundu.
 

BBC Türkçe’nin haberine göre; Nadia Murad 2014 Kasım ayında IŞİD militanları tarafından kaçırılmıştı. Annesi ile birlikte 6 kardeşi öldürülmüş, kendisi de esir alınmıştı. Esaret süresince cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalmış ve defalarca köle olarak alınıp satılmıştı.
 

IŞİD’in elinden kurtulduktan sonra yaşadıklarını dünya kamuoyuna paylaşan ve Ezidiler için yardım çağrısında bulunan Nadia Murad, esir alınan binlerce Ezidi kadının simgesi ve umudu haline gelmişti.
 

Iraklı insan hakları savunucusu Nadia Murad, dünya kamuoyuna yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda geçen Eylül ayında “Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi” olarak seçilmişti.

Yazdır Paylaş
Kaan - 2016-10-12 11:42:58
BM kendini ve Dünya kamuoyunu kandırıyor! Cihatçı teröristlere daha geçen ay BM bayrağı altındaki yardım konvoyuyla silah, cephane ve sağlık malzemesi yollandı ve bu malzemeler Suriye askerlerince yakalandı. BM terörün suç ortaklarından biridir..
Diğer Haberler
isvecpostasi.com