23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
İSVEÇ’TE ‘EZAN’ TARTIŞMASI BÜYÜYOR
Bu haber 05 Ekim 2016, Çarşamba 18:21 tarihinde eklendi. 1745 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FETÖ’CÜLER İSVEÇ’E SIĞINIYOR

15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra ipliği pazara çıkan Fethullah Gülen ve hareketinin elemanlarının yurtdışına kaçışları sürüyor. Yurtdışına çıkabilen Fetö’cüler genellikle İsveç’e sığınmayı tercih ediyorlar.
FETÖ’CÜLER İSVEÇ’E SIĞINIYOR İSVEÇ POSTASI


İsveç Göçmen Kurumu’nun  açıklamalarına göre son iki aydır Fetö’cü olarak bilinen grup elemanların İsveç’e gelenlerin sayısının 176 bulduğu belirtildi. Göçmen Kurumu bu kişilere nasıl bir yol ya da yöntem uygulayacağı konusunda net karar verebilmiş değil. Bir diğer sorunda gelenlerin gerçekten Fetö’cü ve hareket içerisinde önemli pozisyonlara sahip mi, değil mi? konusunun araştırılması gerektiği dillendiriliyor.

İsveç Göçmen Kurumu başarasız darbe girişiminden üç gün sonra Gülen Hareketi’ne mensup kişilerin sığınma isteklerini ileri bir tarihe atması oldu. Kurumun  içerisine düştüğü açmaz ya da çelişki Fethullah Gülen Hareketi’ni “İnandırıcı Muhalif Siyasi Hareket” olarak ele alarak değerlendirmeye çalışması...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fethullah Gülen 17/25 – 2013 Aralık Yolsuzluklar olayına kadar kol kola, el ele ülkeyi birlikte ele geçirme çalışmasını birlikte sürdürüyorlardı. Kendileri için tehlikeli olarak nitelendirdikleri parti lideri ya da milletvekilleri, yargı mensupları ve diğer kurumlarda çalışanlara “kaset şantajları” düzenleyerek bertaraf ediyorlardı. 17/25 – 2013 öncesi paylaşımda anlaşmazlıkların ortaya çıkması ve Gülen Hareketi’nin Erdoğan’ın yolsuzluklarını, ses kayıtlarını yayınlamaya başlamaları üzerine ikili birbirlerine düşmüşlerdi.

Gülen Hareketi 1970’li yıllardan beri yavaş yavaş ülke içerisinde örgütlenmeye başlamış, devlet adamlarından görünmeyen destekler almışlardı. 1984 sonrası hem içte hem de yurtdışında örgütlenmelerine hız vermişler ve bunda da büyük başarı sağlamışlardı. Süleyman Demirel, Kenan Evren, Turgut Özal ve Bülent Ecevit bile bu hareketin örgütlenmesi kimi zaman göz yumarak, kimi zaman destek vererek gelişmesini sağlamışlardı.

Gülen Hareketi en büyük atılım 2002’de iktidara gelen AKP ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan döneminde yaptı. Bu birliktelik 17/25 – 2013’te ortaya dökülen yolsuzluklar zinciriyle bozuldu. Ve o günden sonra ikili amansız bir mücadeleye girdiler. Bu mücadelede üstün taraf devlet gücünü elinde bulunduran şimdiki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oldu.

Ülke içerisinde sıkışan Fetö’cüler bu nedenle kapağı Avrupa’ya atarak kurtulmaya ve çalışmalarını yurtdışından sürdürmeyi planlıyorlar. Fethullah Gülen’in çekirdek kadrosu Avrupa’da varlığını ve çalışmalarını sürdürüyor. Bu hareketin yurtdışında örgütlenerek güçlenmesine neden olan AKP’li vatandaşlar hareketten desteklerini çekmiş durumdalar. Fethullah okulları hızlı bir biçimde öğrenci kaybına maruz kalıyorlar.

İsveç basına konuşan kimi sığınmacı Fetö’cüler kendilerini oldukça masum göstermeye çalışıyorlar ve mazlum rolü oynamayı tercih ediyorlar. Svenska Dagbladet gazetesine konuşan Mehmet takma adlı birisi, “Ben ve arkadaşlarım sigara, alkol kullanmıyoruz. Eğer birisine bir bıçak uzatacaksak, önce uc kısmını değil, sap tarafını uzatıyoruz. Bu durum 15 Temmuz olayında yardım etmedi. Şimdi arkadaşlar hapisteler” diyerek kendisini ve dostlarını savunmaya çalışıyor.

Batı’nın Erdoğan karşıtlığı ne yazık ki Avrupalılar arasında Türkiye alehtarlığına dönüşmüş durumda ve bundan Türkiye karşıtı gruplar büyük ölçüde yararlanıyorlar. Fethullah Gülen Hareketi’nin marifetleri ortada ve gözle görülür biçimdedir. Bunu görmemek için kör olmaya gerek de yoktur. Devleti ele geçirmek istemiş ve bunda başarılı olamamıştır. Ergenekon, Balyoz, Casusluk vb. Kumpasların kurucuları Fethullahçı bilinen devlet içine yuvalanmış şer odaklarıdır. Bu kumpaslardan zarar gören ve yaşamını yitirenlerin hesabını kim ve nasıl verecektir? Mağdur kimdir, mazlum kimdir?

Hiçbir FETÖ’CÜNÜN eli temiz değildir...

Yazdır Paylaş
Kaan Kantarci - 2016-10-05 21:01:17
Yalnızca FETÖ’cüler mi Öcüler ?! Yesinler TEYYÖcülerle birbirlerini!.. Ama, İsveç e gelenler de yalnızca bu çeteden değiller. Yaşadığım kentte tesadüfen tanıştığım modern görünümlü Türk bir aılenin yetişkinleri sorum üzerine, ' Artık Türkiye de yaşamak istemedık ' dedıler. Meslek sahibi ve durumu uygun olan laık Cumhurıyetcilerden de göçler var..
Diğer Haberler
isvecpostasi.com