ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİ İPTAL ETMEK
NORVEÇ – ADD İKİNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI
23 NİSAN KUNGSTRÄGÅRDEN’DE COŞKUYLA KUTLANDI
CUMHURİYETİN SABAH GÜNEŞİ KÖY ENSTİTÜLERİ
Bu haber 28 Eylül 2018, Cuma 20:07 tarihinde eklendi. 206 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FİNLANDİYA AŞIRI IRKÇI ÖRGÜTÜ YASAKLIYOR

İsveç, Norveç ve Finlandiya’da örgütlenen aşırı ırkçı Kuzey Direniş Hareketi’nin Finlandiya kolu Åbo/Turku Yüksek Mahkemesi tarafından Finlandiya’da yasaklanıyor.
FİNLANDİYA AŞIRI IRKÇI ÖRGÜTÜ YASAKLIYOR İSVEÇ POSTASI 


Åbo/Turku Yüksek Mahkemesi toplum düzenini ve toplumsal kuralları ve yasalara karşı olumsuz mücadele verdiği gerekçesiyle Kuzey Direniş Hareketi’nin Finlandiya kolunun yasaklanmasına karar verdi. Karar gerekçesine “Dernekler Yasası”nı destek gösterdi,

Kararda ayrıca Fince Pohjoinen perinne olan dernek de Finlandiya Kuzey Direniş Hareketi (Nordiska Motståndsrörelsen)’yle bağlantısı olduğu için yasaklanıyor.

Yüksek Mahkeme’nin kararına temel oluşturan nedenler arasında örgüt tarafından faşizmin idealeştirilmesi, Yahudi düşmanlığı, cinsel azınlıkların aşağılanması ve tüm ırkların aynı olmadığını savunması olarak gösteriliyor.

Yüksek Mahkeme örgütün şiddeti kendi çıkarları doğrultusunda yasal bir hakmış gibi kabul ettiği ve bu durumun dernek haklarıyla uyuşmadığını belirtiyor.


                                  Kuzey Direniş Hareketinin Göteborg'taki gösterisinde polisle çatışıyorlar

Aşırı ırkçı örgüt bu kararın toplantp, yürüyüş ve ifade özgürlüğüne karşı olduğunu ileri sürerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını ifade ediyorlar. Onlara göre mahkeme insan hakları çıtasını çok yüksek tutuyor.

Finlandiya basınına göre aşırı ırkçıların göçmenlere karşı tavırları da yasak kararında belli bir rol oynadı. Turun Sanomat gazetesi aşırı ırkçıların göçmen politikasını eleştirdiklerini dile getirdiklerini fakat mahkemenin aynı düşüncede olmadığını ve bunun ifade özgürlüğü alanına girmediğini yazıyor.

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
isvecpostasi.com