RİZE BELEDİYE BAŞKANI SAÇMALADIKÇA BATIYOR...

Rize’nin adı başarasız darbe girişimi sonrası 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı olarak değiştirilen yerde bulunan Atatürk heykeli çevre düzenlemesi bahane edilerek sökülüp valilik önüne dikileceği belirtilmişti. Bu olaya tepkiler sürerken bu kez de Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, “Rize Atatürk’ten önce kurtuldu” gibi sözler saçmalamaya başladı.

RİZE BELEDİYE BAŞKANI SAÇMALADIKÇA BATIYOR...
RİZE BELEDİYE BAŞKANI SAÇMALADIKÇA BATIYOR...
Bu içerik 932 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Eski adı Cumhuriyet Meydanı olan ve başarısız darbe girişiminden sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’na dönüştürülen alanda bulunan Atatürk heykeli meydanı yeniden düzenleme projesi adı altında başlatılan çalışmalar çerçevesinde Atatürk heykelinin kaldırılarak yerine “çay bardağı” dikileceği açıklanmıştı. Bunun üzerine gelen tepkiler sonucunda belediye bu kararından vazgeçtiği açıklanmıştı.

Alandaki Atatürk heykelinin sökülmesine ve valilik önünündeki tören yerine dikilmesine ilişkin tartışmalar sürerken bu sefer de Belediye Başkanı Reşat Kasap Twitter hesabı üzerinden “2 Mart 1918 RİZE’NİN KURTULUŞU ATATÜRK henüz Samsun’a çıkmamıştı. Önce öğren” diyerek kendisini eleştiren bir kişiye absürd bir yanıt verdi.Belediye Başkanının bu sözleri titri bir Profesör olan kişinin hem aymazlığına hem de bilgisizliğine işaret etmektedir. Hani dilimize pelesenk ettiğimiz bir söz vardır: “Şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler...”

Türkiye’nin kurtuluşu Rize’nin kurtuluşudur. SEVR’le Rize başbaşa kalsaydı, o zaman gördü kurtuluşu!.. Türkiye, Ulusal Kurtuluş Savaşı’yla kurtulmuş, Lozan’la bunu tapulaştırmıştır.

RİZE NASIL KURTULDU


Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğunun paylaşılması amacıyla İngiltere ve Fransa, yaptıkları Petrograt Protokolü ile Erzurum, Van ve Bitlis dışında Trabzon’a kadar Doğu Karadeniz kıyılarının Rusya’ya bırakılması konusunda anlaşmaya varmışlardı. Bu antlaşma doğrultusunda Ruslar ordularıyla hem karadan hem de denizden Karadeniz kıyılarına doğru yola çıktılar. Fazla zorlukla karşılaşmayan Ruslar 6 Mart 1916 tarihinde Rize’yi işgal etti. Rusya çarlığa karşı LENİN ve arkadaşlarınca gerçekleştirilen EKİM 1917 DEVRİMİ’yle Rus orduları karadeniz bölgemizden çekilmişlerdi.

Rize Reşat Kasap Belediye Atatürk Heykeli Atatürk Rize Belediyesi Rizenin kurtuluşu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI