MİT LİSTE VERDİ, ALMANYA FETÖ’CÜLERİ UYARDI

Alman Süddeutscher Zeitung gazetesi ile Alman yayın kuruluşları NDR ve WDR'den flaş iddia... Alman yetkililer, Milli İstihbarat Teşikilatı (MİT) tarafından gönderilen FETÖ'cülerle ilgili bir listeyi suistimal etti. Dosyada 300 FETÖ yandaşı ve 200 kadar dernek ve okula ilişkin bilgiler yer alırken, bazı eyaletler, söz konusu isim ve kurumları "Türkiye tarafından izleniyorsunuz, dikkat edin" diye uyardı.

MİT LİSTE VERDİ, ALMANYA FETÖ’CÜLERİ UYARDI
MİT LİSTE VERDİ, ALMANYA FETÖ’CÜLERİ UYARDI
Bu içerik 871 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Alman medyasında yer alan haberlere göre; MİT, Almanya'da yaşayan FETÖ yandaşlarına yönelik casusluk faaliyetinde bulundu. MİT elde ettiği bilgileri Şubat ayında gerçekleşen Münih Güvenlik Konferansı sırasında, Alman Federal Haber Alma Servisi'ne (BND) iletti.

Listede Almanya'da yaşayan 300 FETÖ taraftarı ile 200 kadar dernek okul ve benzeri kurumun isimleri bulunuyordu. İddiaya göre; listedeki isimlerin açık adres, cep ve sabit telefon numaraları ile gizli çekilen fotoğrafları da dosyada yer alıyordu.

BND Başkanı Bruno Kahl, kendisine verilen dosyaları Alman Hükümeti, Anayasayı Koruma Teşkilatı, Federal Savcılık, Federal Asayiş Dairesi, polis ve eyaletlerin Anayasayı Koruma Teşkilatları'na (LKA) iletti.


Alman medyasına yansıyan haberlerde, Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinin, Türkiye'nin verdiği listede yer alan kişileri “MİT tarafından izlendikleri” konusunda uyardığı öne sürülüyor.

Adı açıklanmayan bir LKA sözcüsü, bu kişilerin Türk topraklarına girmesi durumunda sıkıntı yaşayabilecekleri konusunda uyarıldığını söyledi. Kuzey Ren Vestfalya polisi ise, bu durumun Almanya'daki Türk temsilciliklerinde de yaşanabileceğine dikkat çekerek, buralara girilip girilmemesi kararının iyi değerlendirilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

BND Başkanı Bruno Kahl, geçen günlerde Spiegel dergisine verdiği mülakatta, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna Almanya'yı ikna etmeye çalıştığını, ancak kendilerinin henüz buna ikna olmadıklarını söylemişti. Alman güvenlik birimlerinin MİT'in bu bilgileri hangi yoldan elde ettiğini araştırdığı bilgisi de yer alıyor.

Almanya Türkiye MİT BND FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI