ZEHİRLİ YUMURTA İSVEÇ’TE DE SATILDI

Başta Almanya olmak üzere Belçika ve Hollanda dahil Avrupa'nın büyük bir bölümü yumurta krizi yaşıyor. Böcek ilacı olan fipronil kalıntısı bulunan yumurtalar toplatılıyor. Bu yumurtalar İsveç’te de satıldı.

ZEHİRLİ YUMURTA İSVEÇ’TE DE SATILDI
ZEHİRLİ YUMURTA İSVEÇ’TE DE SATILDI
Bu içerik 2008 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Hafta başında Almanya Tarım ve Ziraat Bakanlığı'nın yaptığı uyarılarda yüksek seviyede fipronil isimli böcek ilacı kalıntısı bulunan yumurtalar geri çağrıldı ve imha edilirken, Hollanda'da 130 çiftlik hakkında soruşturma açıldı.

Almanya'nın ucuz marketler zinciri Aldi, zehirli fipronil maddesi bulaştığı şüphesiyle yumurta satışını durdurdu. Almanya'daki zehirli yumurta sayısının milyonları bulduğu tahmin ediliyor. Marketler zinciri Aldi bütün Almanya'daki satış noktalarında zehirli yumurtaları raflardan toplatma kararı alırken şirket tarafından yapılan açıklamada yumurtaların tedbir amacıyla satıştan kaldırıldığı ve insan sağlığı açısından tehlikenin söz konusu olmadığı belirtildi.

Aldi, bundan böyle sadece bitle mücadelede kullanılan fipronil içermediği testle saptanmış yumurtaları satacak. Şirketin açıklamasında alınan önlemlerin yumurta arzının azalmasına yol açabileceği belirtildi.

Fipronil içeren yumurtaların isveç’te de marketlerde satışa sunulduğunu İsveç Devlet Gıda Kurumu ve Belediyelerin Gıda Kontrol Şubeleri açıkladılar. Bu yumurtaların satışı durduruldu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre oldukça zehirli olan fipronil maddesinin böbrek, tiroid bezi ve karaciğere ciddi etkisi var. Fipronil zehirlenmesi yaşayanlarda kusma, baş ağrısı ve cilt ve göz enfeksiyonu görülüyor.

Not: AB’nin ilaç değerlerini çok fazla bularak geri çevirdiği sebze ve meyvelerin iç piyasada satıldığı haberleri basında yer almasına karşın Türkiye Hükümeti hiç bir önlem almadığı gibi açıklama yapma gereği de duymadı. Türkiye’de insanlar acaba bedavadan mı yaşıyor ya da insan sayılmıyorlar mı gibi soruları akla getiriyor?

Avrupa Almanya Hollanda İsveç yumurta böcek ilacı fipronil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI