EV ALIMINDA İSVEÇLİLERİN GÖZDESİ TÜRKİYE

İsveç'in başkenti Stockholm'da açılan "Yurtdışında Satılık Evler" fuarında en gözde ülke Türkiye oldu. İsveçliler türlü nedenlere bağlı olarak Türkiye’den yazlık almayı yeğliyorlar.

EV ALIMINDA İSVEÇLİLERİN GÖZDESİ TÜRKİYE
EV ALIMINDA İSVEÇLİLERİN GÖZDESİ TÜRKİYE
Bu içerik 6190 kez okundu.

Metin Altınışık/Stockholm

 


Antalya, Alanya ve Didim'den gelen emlakçılar ve müteahhitler  fuarda standlarını açtılar. Bilhassa İsveçli emekliler, kış aylarını soğuk İskandinavya'da geçirmek istemedikleri için Türkiye gibi kışları ılıman olan ülkeleri seçiyorlar. İsveçliler daha çok senede 300 günü güneşli olan Türkiye'yi tercih ediyorlar.


sadık kutlu


Stockholm ve Alanya'ya da ofisi olan Avukat Sadık Kutlu Türkiye' den ev alacak vatandaşlarımıza ve İsveçlilere şu tavsiyelerde bulunuyor:


”2011 yılındandan itibaren, yılda altı defa düzenlenen yurt dışında ev alımı fuarlarında Türk taşınmaz hukuku konusunda seminerler veriyorum. Bu seminerlerde genel hatlarıyla Türk gayrimenkul hukukuna göre; Türkiye’de taşınmaz alım satım prosedürünü ve yine bu hususta nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyorum. Türk gayrimenkul hukukundaki bilgi ve tecrübelerime dayanarak, Türkiye’de ev almayı düşünen vatandaşlarımıza aşağıdaki hususlarda dikkat etmelerini tavsiye edebilirim;


Ev alırken tapu kayıtlarını mutlaka kontrol edin, vekalet verirken vekaletin içeriğine dikkat edin, söz konusu taşınmazda kat mülkiyetine geçilip geçilmediğini ve belediyeden iskan alınıp alınmadığını kontrol edin.”  Bunların haricinde eğer hali hazırda proje aşamasında bulunan bir ev almak istiyorsanız o takdirde; satış sözleşmesinin noterde yapılması gerektiğine dikkat çeken avukat Kutlu, aynı zamanda projeyi yapan muteahhitin de ekonomik olarak durumumun araştırılması gerektiğini belirtiyor.
 

“İsveç’te yaşayan vatandaşlarımız her ne kadar Türkiye’nin diline ve kültürüne hakim olsalar dahi tecrübelerimiz bize vatandaşlarımızın en az İsveçliler kadar hataya düştüklerini göstermiştir” diyen Kutlu, ev almanın insanın hayatında yaptığı en önemli yatırımlardan bir tanesi olduğundan eğer hukukı bilgiye haiz değil iseniz bir avukata danışmanızı önemle vurguluyor.


Sorularınız için Sadık Kutlu’yu arayabilirsiniz;


Advokat/Lawyer/Avukat
Ledamot av Sveriges och Turkıets advokatsamfund (Member of the Swedısh and the Turkish Bar Associations
Besökadress: Kungsgatan 29, 5tr. T – Hötorget
Postadress: Box 7109  103 87 Stockholm
Tel: +46 8 20 14 40     Fax: +46 8 20 14 41
Mobil: + 46 (0)73-533 43 13
E-post: sadik@advokatnk.se
Webb: www.advokatnk.se

 sadık kutlu


Türkiye Ev Satın Alma Antalya Alanya Sadık Kutlu Avukat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI