İSVEÇ’TE ŞİDDET HIZ KESMİYOR

İsveç genelinde ortaya çıkan olaylar şiddetin her geçen gün toplumu olumsuz olarak etkilediğini gösteriyor. Ölümler, öldürmeye teşebbüsler, soygun ve tecavüz/tecavüze yeltenme günlük basının haberleri arasından hiç düşmüyor. İsveç Postası olarak bu tür olaylara az yer vermeye özen gösteriyoruz.

İSVEÇ’TE ŞİDDET HIZ KESMİYOR
İSVEÇ’TE ŞİDDET HIZ KESMİYOR
Bu içerik 934 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


İsveç, kuzeyin en sakin ülkelerinden biri ve kuzeyin cenneti/Venedik’i olarak dünya ülkeleri arasında bilinen bir konuma sahipti. Bu tür tanımlamalar günümüz İsveç’i için gerilerde kaldı demek yanlış olmaz. İsveç sakin özelliğini iki binli yıllara kadar aşağı yukarı sürdüren bir sosyal yapıya sahipti. İki binli yıllardan sonra bu konumunun her geçen gün değişmeye başladığına tanık olduk.

1970’li, 80’li yıllarda en ufak toplum düzenini bozan bir olay haftalarca basının dilinden düşmezken, bugün daha fazlası olaylar sıradan bir konuma düştü. Bir ölçüde olağan duruma geldi, kanıksanmaya başlandı.

Sabah günlük gazeteler tarandığı zaman İsveç’in hiç de sakin bir ülke olmadığı ortaya çıkıyor. Bugün (31.08.2018) Stockholm ve Malmö’de adam öldürmeye teşebbüs, Stockholm’un güney semtlerinden olan Tullinge’de yaşlı bir kadın öldürüldükten sonra evin ateşe verilmesi, Göteborg’da 20’den fazla arabanın kundaklaması, Altıncı dükkanlarına, küçük alışveriş yerlerine yönelik soygunlar…Bütün bu olaylar arasında 9 Eylül’de yapılacak genel seçimler (milletvekili ve yerel yönetimler) için propaganda çalışmaları hızla sürüyor. Seçim anketleri değerlendirildiği zaman Sosyal Demokratların hatırı sayılır bir oy kabı yaşadıkları görülüyor. Sosyal Demokrat oylar geçmişte kendilerinin savundukları değerleri bugün savunan Sol Parti’ye kaptırmış gibi görünüyor.

Seçim barometreleri İsveç için de ”tehlike çanlarının çaldığını” gösteriyor. Irkçı parti oylarını beklentilerinin üzerinde artırmış gibi görünüyor. Belki de 9 Eylül’den sonra iktidara ortak parti olacak konumda. Ilımlı Muhafazakar Parti kapalı kapılar ardından ırkçılara göz kırpıyor.

İsveç’teki şiddet olaylarının, tecavüzlerin göçmenlere yüklenmesi – bu haksızlık da değil -  ve mülteci sorunları ırkçı oyların artmasında en önemli etmen olarak karşımızda duruyor.  

9 Eylül sonrası İsveçliler bambaşka bir dünyaya uyanırlarsa, buna şaşmamaları gerekiyor. Entegrasyon olayını asimilasyon anlayan İsveçli politikacılar bunun cezasını tüm topluma çektirecekleri bir hava esiyor…

Fotoğraflar: Basından

İsveç şiddet araba kundaklama cinayet tecavüz soygun seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI