ULF KRİSTERSSON’UN UMUTLARI TÜKENİYOR

İsveç’te hükümeti kurmakla görevlendiren ve bir haftasını geride bırakan Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson’un girişimleri sonuçsuz kalıyor. Sosyaldemokrat Parti Başkanı ve Başbakan Stefan Löfven ile görüşen Kristersson umduğu desteği bulamadı. Sosyaldemokratlar sağ hükümete destek vermeyeceklerini belirttiler.

ULF KRİSTERSSON’UN UMUTLARI TÜKENİYOR
ULF KRİSTERSSON’UN UMUTLARI TÜKENİYOR
Bu içerik 655 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


İsveç’te hükümet kurma çalışmaları devam ederken sağ blokun hükümet kurma çalışmaları yavaş yavaş umutsuzluğa dönüşüyor. Sağ blok kendi içerisinde bile tam bir anlaşmaya varamamışken Sosyaldemokratlardan istedikleri desteği bulamadılar. Stefan Löfven son noktayı koyarak, “hayır” dedi.

Stefan Löfven’in “hayır” demesine şaşırmadığını söyleyen eski Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı ve Başbakanlık yapmış ve aynı zamanda eski dışişleri bakanı Carl Bildt, “Bu duruma şaşıranlar doktora başvurabilirler” diyerek mizahi bir iğnelemede bulundu.

Bu durumun ardından Sosyaldemokratların desteği dışında bir hükümet kurma çalışmalarına devam edeceğini belirten Ulf Kristersson, “Stefan Löfven ile hem ben hem de Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf sağ blok adına görüştü. Her ikimiz de benzer yanıtlar aldık” ifadelerini kullanıyor.

Sağ blok partilerinden Merkez ve Liberal Parti her ikisi de ırkçı İsveç Demokratları’nın blokun içerisinde olmasını ve dışarısından desteklemesini kabul etmiyorlar. Merkez Partisi Başkanı daha önce, “İsveç Demokratları düşünceleriyle bizi esir alamazlar, dikte etiremezler” çıkışını yapmıştı. Bu durumda sağ blok kendi içinde anlaşsalar bile 175 milletvekilini bulma şansları yok.

Kırmızı – Yeşil iktidar içerisinde Merkez ve Liberal Parti’nin yer alması durumunda yine dışarıdan bir partinin desteğine gereksinme var. Sağ partiler, sosyalist parti olan Sol Parti’yi hem istemiyorlar hem de onun isteklerine sıcak bakmıyorlar.

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Kristersson her ne pahasına olursa olsun hükümet kurma çalışmalarına bir hafta daha devam etmek istiyor. Merkez ve Liberal Parti Başkanlarını ırkçı partinin dışarıdan desteklemesine ikna edebilir mi? henüz tam olarak belli değil. Bu da dışarıdan bakıldığı zaman biraz zor gözüküyor.

Sol blok hükümet kurma işini üstlendiği zaman sorunu çözebilir mi? Bu da Sol Parti’nin alacağı tavra bağlı gibi gözüküyor. Sol Parti dışarıdan destek için belli koşullar ileri süüryor. Bunu diğer iki sağ parti kabul eder mi? bilinmez.
 

İsveç hükümet Ulf Kristersson Stefan Löfven
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI