ULF KRİSTERSSON HÜKÜMET KURAMIYOR

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson iki haftadır hükümet kurma çabalarının sonuçsuz kaldığını belirterek çalışmalarına devam edemeyeceğini açıkladı. İsveç Meclis Bakanı Andreas Norlén’in yarın bu görevi Sosyaldemokrat Parti Başkanı Stefan Löfven’e vermesi öngörülüyor.

ULF KRİSTERSSON HÜKÜMET KURAMIYOR
ULF KRİSTERSSON HÜKÜMET KURAMIYOR
Bu içerik 827 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Hükümeti kuramayacağını anlayan Ulf kristersson bugün Meclis Başkanıyla görüşerek görevi bıraktı. Kristersson, Meclis Başkanıyla görüştükten sonra yaptığı açılamada, ”Şimdik, duruma ve ortaya çıkan koşullara göre hükümeti kurmamam olanaklı olmadı. Denenmesi gereken tüm yolları denedim. Şunu söyleyebilirim, benim önerim hala geçerlidir” dedi.

Sağ İttifakın iki partisi Merkez ve Liberal parti liderleri Ulf Kristersson’un yeni önerisine sıcak bakmadıklarını açıklayarak ’hayır’ dediklerini belirttiler. Liberal Parti Başkanı Jan Björklund,”Partimiz tarafından sağ ittifakın devam etmesini istiyoruz. Partilerüstü seçeneğin daha derinden denenmesi gerekiyor. Bu nedenle Muhafazakar parti ile Hıristiyan Demokratların hükümetine destek vermiyoruz. Eğer, tekrar bir yeniden oylamaya zorlanırsak ve başka seçenekler gözardı edilirse, oyumuz ’hayır’ olacaktır” ifadelerini kullandı.

Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf, Ulf Kristersson’un önerisini geri çekmesini belirterek aynı zamanda Sosyaldemokratlarla bir hükümet kurma düşüncesinin gözardı edilmemsi gerektiğini de dile getirerek, ”Bu durum sağ ittifak partilerinin de dahil olduğu çok partili bir hükümet anlamına geliyor” dedi.

Siyasi partiler Pazartesi günü (yarın) Meclis Başkanı’nın Stefan Löfven’ı görevlendirmesinden sonra nasıl bir yol izleyecekleri ve hangi partilerin Stefan Löfven’e ’evet’ diyeceği ortaya çıkmış olacak. Stefan Löfven yeni bir seçime sıcak bakmadıklarını daha önce açıklamıştı. Bu durumda S+MP+C+L’li bir oluşum ve bu oluşuma Sol Parti’nin koşulsuz destek vermesi olanaklı olur mu? Hep birlikte göreceğiz.

Ulf Kristersson Hükümet görev teslim Stefan Löfven
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI