KÜÇÜK OYUNCULAR BAŞARILARIYLA BÜYÜLEDİLER…

Tiyatro çalışmalarını İsveç Devlet Tiyatrosu (Riksteatern) çatısı altında sürdüren Türk-İsveç Tiyatro Derneği Burcu Ada Soysop öğretmenliğinde başlatmış olduğu “Stockholm Tiyatro Okulu Yaratıcı Drama Atölyesi” çalışmalarını İsveç kütüphanelerine taşıdı. Dün Hallunda Kütüphanesi’nde oynadıkları oyunlarıyla göz doldurdular ve bol bol alkış aldılar.

KÜÇÜK OYUNCULAR BAŞARILARIYLA BÜYÜLEDİLER…
KÜÇÜK OYUNCULAR BAŞARILARIYLA BÜYÜLEDİLER…
Bu içerik 1221 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Türk-İsveç Tiyatro Derneği Burcu Ada Soysop öğretmenliğinde başlatmış oldukları “Stockholm Tiyatro Okulu Yaratıcı Drama Atölyesi” çalışmalarını başarıyla sürdürüyorlar. Stockholm Tiyatro Okulu Yaratıcı Drama Atölyesi çalışmalarına katılan çocuklar dün Hallunda Kütüphanesi’nde çok başarılı bir gösteriye imza attılar.

Öğretmenleri Burcu Ada Soysop yönetiminde seçtikleri üç skeç ile çocukların ve velilerin karşısına çıktılar. Küçük çocuklar merak ve heyecanla oyunları dikkatle izlediler, bol bol alkışladılar. Bu alkışlar da küçük oyuncuları daha fazlasıyla güdüleyerek, istek ve coşkuyla oynadılar.

Oyunlar başlamadan önce Kudret Dilik bir meddah oyunu gösterisi gerçekleştirdi. Karınca ve Ağustos Böceği öyküsünü modernize ederek ozanlarımızdan seçtiği kısa şiir dizeleriyle süsledi. Meddah gösterisinin içerisine izleyici çocukları da çekerek onları oyunları zevkle izlemeye hazırladı.


                                               Kudret Dilik meddah canlandırmasıyla

Çocukların oynadıkları birinci günümüz ailelerinin en büyük sorunu olan aile içi iletişimsizlik olan ”Sanal Aile” oyunuydu. Anne televizyon dizilerine , çocuklar sosyal medyaya ve baba günlük işlerin fazlasıyla içinde olması ve aile ortamına taşımasıyla birbiriden kopuk bir ortam içerisinde gelişen olayları ele alıyordu. Birgün ansızın kesilen internet bağlantısı ve televizyon yayınları aileyi ilk elde şaşkınlığa dürse de sonunda aile bireylerinin kendilerini buldukları, aile içi iletişime başlanmasıyla avantaja dönüşüyor.


                                                                                  Sanal Aile oyunu

İkinci oyun ”Horoz ile Kurnaz Tilki”, ormanda bir ağaca tüneyen horoz yiyecek arayan bir tilkinin kurnaz sözleriyle kandırılıp ağaçtan indirilmeye çalışılıyor. Kurnaz tilki hayvanlar arasında barış imzalandığını ve bu durumu kutlamak için horozu kucaklamak istediğine inandırılmaya çalışılıyor. Uyanık horoz durumun bilincinde olarak tilkiyi bir yandan alaya alırken diğer yandan tazıların kendilerine doğru koşarak geldiklerini tilkiye aktarıyor. Tilki pabuçun pahalı olduğunu anlayınca hızla oradan uzaklaşıyor, horoz daha güçlü öterek zaferini ilan ediyor.


                                                                                     Horoz ile Kurnaz TilkiÜçüncü oyun ”Eve Dadanan Hırsız”, hırsızın bir bir eve tam 37 kere girerek birşeyler aşırmakta ama bu arada da evin kız çocuğu ve anneyle arkadaşlık ilişkisi kurar. Hırsızı yakalamaya karar veren baba onu beklemeye başlar ama uyuyakalır ve hırsız yine eve girer o da evin beyinin yanında divanda uykuya dalar. Uyanan bey ile hırsız arasında geçen olaylar güldürü ögesi ön plana alınarak eğlenceli bir biçimde sunuldu.


                                                                                       Eve Dadanan Hırsız

Küçü oyuncu Muhammed NazarlıBir Dünya Bırakın Biz Çocuklara” adlı tek kişilik oyunuyla yaşlı bir dedeyi oynadı. Oyuna dedesinin anıları üzerinden hareket ederek dünyadaki savaşları eleştirdi. Oyununu ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in ”Bir Dünya Bırakın Biz Çocuklara” şiirini okuyarak bitirdi.


                                                                                    Muhammed Nazarlı


Oyunda rol alan çocuklar; Asilkan Mert Kamalı, Ayşe İkbal Çetin, Atahan Efe Kuşçu, Sinan Merdol, Baran Omar Mirza, Sebahattin Demirtaş, Mehmet Demirtaş, Gaye Ünsal, Sude Teker, İrem Tunç, Senay Kulbay ve Muhammed Nazarlı

Başta küçük oyuncular olmak üzere Türk-İsveç Tiyatro Derneği ve öğretmenleri Burcu Ada Soysop’a ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızın sosyal ve kültürel çalışmaların içine çekilerek yaşama hazırlanmaları gurur verici bir gelişmedir. Bu konuda herkesi destek vermeye davet ediyoruz.Çocuklarını Türkçe sanatsal çalışmalara yönlendirmek isteyen veliler, bilgilendirme ve ön kayıt için; 076 085 22 37 no’lu telefonu arayabilirler.
 

Türk İsveç Tiyatro Derneği Drama Atölyesi Sanal Aile Horoz İle Kurnaz Tilki Eve Dadanan Hırsız Bir Dünya bırakın Muhammed Nazarlı Burcu Ada Soysop
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI