ZEUGMA ÇİNGENE KIZI MOZAĞİNİN PARÇALARI TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

ABD'nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi'nde sergilenen 'Çingene Kızı' mozaiğinin parçaları, Türkiye'ye getirildi.

ZEUGMA ÇİNGENE KIZI MOZAĞİNİN PARÇALARI TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ
ZEUGMA ÇİNGENE KIZI MOZAĞİNİN PARÇALARI TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ
Bu içerik 586 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

 

Türk basınında yer alan haberlere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan anlaşma uyarınca Zeugma Mozaikleri’ne ait 12 parça bundan 6 gün önce Türk yetkililere teslim edilmişti. Çingene Kızı’nın parçaları bugün Chicago kentinden uçakla Gaziantep'e getirildi.

Parçaların Gaziantep’e getirilmeden önce Zeugma Mozaik Müzesi'nde hazırlıklar tamamlanmıştı. Kayıp 12 parça Gaziantep'in Nizip ilçesi Belkıs Mahallesi sınırları içindeki Zeugma Antik Kenti'ne götürülecek ve kalıcı yerlerine yerleştirilecek ve ziyaretçilerin görüşlerine sunulacak.


 

YILLAR ÖNCE GÖTÜRÜLDÜ 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Bowling Green Eyalet Üniversitesindeki Wolfe Sanat Merkezi'nde sergilenmek üzere eserlerin replikalarının yaptırılmasını üslenirken, parçaların Türkiye’ye nakliyesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilecek.

İlk olarak 2012 yılında girişimleri yapılan 12 parçayla ilgili daha kapsamlı çalışmalar 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı uhdesinde devam etmişti.1960'lı yıllarda Zeugma Ören Yeri'ndeki kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan ve 1965'te Bowling Green Devlet Üniversitesince 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınan Zeugma Mozaikleri, o tarihten bu yana üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş vaziyette sergileniyordu.

DEFİNECİLER GÖRMEMİŞ

Çingene Kızı mozaiği, Zeugma Antik Kenti kazılarına o dönem başkanlık eden emekli öğretim üyesi Rifat Ergeç ve ekibi tarafından, 1998 yılındaki kurtarma kazıları sırasında, bir vatandaşın gösterdiği Kelekağzı bölgesinde açılan yaklaşık 15 metrekarelik tahrip edilmiş mozaiğin üzerindeki kırık bir sütunun kaldırılmasıyla tesadüfen bulundu.Bir vıllanın yemek odasının zeminindeki birçok bölümü tahrip edilmiş mozaiği, kaçakçıların, üzerindeki sütun nedeniyle fark etmediği belirlendi. Kulağındaki küpeler, iri gözleri ve başındaki bağ nedeniyle “Çingene Kızı” olarak adlandırılan mozaik, bulunduğu günden beri Gaziantep’in tanıtımına büyük katkı sağlıyor.

Amerika Türkiye Kültür Bakanlığı Bowling Green Eyalet Üniversitesi Zeugma Çingene kızı Ganiantep Zeugma Mozaik Müzesi Zeugma Antik Kenti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI