ÖZGÜRLÜĞÜN BEDELİ

Demokrasi için Kadın Federasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı nedeniyle Stockholm’da biraraya geldiler. Güncel sorunları tartıştılar. Federasyonun kuruluşunun beşinci yılını kutladılar. Toplantıya Stockholm, Göteborg, Malmö, Umeå, Flen’de kurulan dernek başkanları katıldılar.

ÖZGÜRLÜĞÜN BEDELİ
ÖZGÜRLÜĞÜN BEDELİ
Bu içerik 1025 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Yılda bir kez yapılan toplantıyı her yıl bir konferansla bitirmeyi gelenek haline getirdiler. Geçen yıl “Akraba evlilikleri ve Sonuçları” üzerine düzenledikleri konferans bu yıl, “Namus” adına kadına karşı işlenen suçlar kapsamında eşi tarafından yüzüne kezzap atılan Maria Raşhidi’nin kendi ağzından yaşam öyküsünün anlatılmasıydı.

Konferansı bir konuşmayla açan Federasyon Başkanı Macide Akay Küreselleşen dünyada kadınların maruz kaldıkları şiddet olaylarına dikkat çekerek “Namus adına cinayet işleniyor ve namus adına kadına şiddet uygulanıyor, bu olaylar İsveç’te de devam ediyorsa bir değil; bin kere düşünmek gerekir” dedi.Maria Rashidi ve onun gibiler ataerkil aile yapısının ne ilk kurbanı ne de son kurbanı olacaklar. Ataerkil aile yapısı devam ettiği sürece kadınlar türlü acılar çekecekler ve çekmeye devam edecekler. Kimilerine “namus” diye kurşun yağdırılacak, balkondan, pencereden ya da traktörden düşerek can verecekler, kimileri de ömürboyu sakat kalarak engelli olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışacaklar.


                                                               Kadina şiddet maduru Maria Raşhidi

Demokrasi için Kadın Federasyonu’nun davetlisi olarak yaşam öyküsünü anlatan eş maduru Maria Raşhidi’ydi. Maria Raşhidi İran’da doğdu. Kendi isteğiyle ama sevmediği bir akrabasıyla  evlendiriliyor. Eşinden daha ilk yılı dolmadan hem de hamileliğinin son aşamasında şiddet görmeye başlıyor. Ayatullah Humeyni’nin iktidara gelmesiyle başlayan ve 8 yıl süren İran – Irak savaşı sırasnda kaçarak üç çocuğuyla İsveç’e sığınıyor.Maria Rashidi sığındığı ülkeyi “özgürlüklerin ülkesi” olarak tanımlıyor. Yeni yaşamına ayak uydurmaya, İran’da üstünde olan baskıları, korkuları yıkmaya ve normal bir yaşama dönmeye çalışıyor. Eşi bir buçuk yıl sonra yanlarına geliyor. Göteborg’da yaşamaya başlıyorlar. Eşi ile İran’da var olan anlaşmazlıkları İsveç’te tekrar başlıyor. Eşi bir müdddet sonra İran’a hep birlikte dönmek istiyor ama Maria kabul etmiyor. Maria’yı kapanmaya zorluyor ve kapanmasını sağlıyor. Birgün Maria’yı uyutarak İran’a kaçırmak istiyor ama başarılı olamıyor. Maria eşi hakkında suç duyurusunda bulunuyor ama eşi iki günden sonra delil yetersizliğinden serbest kalıyor. Bu durumdan sonra daha kötüleşen aile hayatı çekilmez bir hal alıyor ve boşanıyorlar.Maria Raşhidi’nin öyküsü boşanmakla bitmiyor. Eski eşi Maria’ya hem çocuklarını düşman etmeye hem de dedikodu yayarak Maria’nın kötü bir kadın olduğuna çevresini ikna etmeye çalışıyor.

Maria hislerinde sürekli bir kötülüğe maruz kalacağına ilişkin korkular yaşıyor. Bigün eski eşi kızını kullanarak Maria’ya ile buluşmak istiyor. Maria tedirgin ama yanlarında kızı olacağı için kabul ediyor. Görüşme eski eşinin planladığı doğrultuda gelişmiyor. Görüşme sonrası eve bırakılmayı kabul eden Maria, eski eşinin arabayı park yerinden geç getirmesinden kuşkulanıyor ama yine de kızı olduğu için içi biraz rahatlıyor.


                 Maria Rashidi kitabının yazılmasında yardımcı olan gazeteci Elisabet Omsen'in sorularını yanıtlıyor.

Eski eş Maria’yı evine yüz metre kala indiriyor ve yürüyerek gitmesini istiyor. Kızıyla vedalaşan Maria yolun yarısında kaldırım kenarında bekleyen bir gencin kendisine kötülük yapacakmış gibi bakışlarından tedirgin oluyor, dikkatlice yürüyerek biraz geçiyor. Genç arkasından yetişererek saati soruyor ve Maria 09.45 diyor, demesine ama o anda yüzüne atılan “kezzap”la dünyası kararıyor ve tüm gücüyle bağırmaya ve yardım istemeye başlıyor. Tam bu sırada yanıbaşından bir arabanın geçtiğini ve kızının acı feryatlar içerisinde ” anne” diye bağırdığını anımsıyor.

Bu durumdan sonra yaşanan dayanılmaz acılar ve İsveç’te, İngiltere’de, Amerika’da yapılan ameliyatlar. Görme kaybının yüzde 90’lar oranında kaybedilmesi...


                                                                  Maria Rashidi kitabını imzalıyor...

Maria ameliyatlar sonrası “Kadın Hakları” adlı bir dernek kurarak hem yaşadıklarını anlatıyor hem de kadına karşı şiddete toplumun, siyasilerin ve kurumların ilgisini çekmeye çalışıyor. Şiddete ya da benzeri durumlara düşmüş kadınlara yardım etmek için uğraşı veriyor. Bir gazetecinin yardımıyla hayatını “Özgürlüğün Bedeli ya da Yakılan Özgürlük (Bränd Frihet)” diye çevirebileceğimiz adıyla kitaplaştırıyor.


                                                      Demokrasi İçin Kadın Federasyonu'nun dernek başkanları birarada

Stockholm KDF Başkanlar Kurulu Maria Raşhidi Özgürlüğün Bedeli Bränd Frihet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI