AVRUPA’DA ATEİZM RAKAMLARI

Pew araştırmasına göre Hıristanlığın yüzlerce yıldır hüküm sürdüğü Batı Avrupa'da toplumun yüzde 27,5'i herhangi bir dine inanmıyor.

AVRUPA’DA ATEİZM RAKAMLARI
AVRUPA’DA ATEİZM RAKAMLARI Admin
Bu içerik 374 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Hıristiyanlığın yüzlerce yıldır hüküm sürdüğü Batı Avrupa'da toplumun yüzde 27,5'i herhangi bir dine inanmıyor. Büyük bir çoğunluğu vaftiz edilen 15 Batı Avrupa ülkesinde yaşayan halkın yaklaşık üçte biri kendilerini ateist olarak tanımlarken, yüzde 46'sı kiliseye gitmediğini belirtiyor.

Euronews’in haberine göre 2017 yılında yapılan bir araştırma, kiliselerde yaşanan skandallar ile din adamlarının sosyal yaşama ilişkin takındıkları tutumun insanların dinden uzaklaşmalarında etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Pew araştırmasına göre söz konusu 15 ülkede dindarlık oranı en yüksek ülkenin yüzde 40 ile İtalya olduğu dikkat çekiyor. Bu ülkede halkın yüzde 40'ı kiliseye ibadet etmeye gidiyor. Kiliseye gidenlerin oranının en düşük olduğu ülkeler yüzde 9 ile Danimarka ve İsveç. Bu ülkelerde herhangi bir dine inanmadığını söyleyenlerin oranı sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 42.

15 Avrupa ülkesinin 10'unda dine inanmayanların oranı kiliseye gidenlerin oranından daha fazla. Dine inanmayanların oranının en fazla olduğu ülke yüzde 48 ile Hollanda. Pew araştırmasında ABD'de dine inanmayanların oranı ise yüzde 23 çıktı.

Türkiye'de yapılan araştırmalarda son yıllarda ateistlerin sayısının yüzde 1'den yüzde 3'e çıktığını gösteriyor. Fakat bu sayısını daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Son birkaç yıl içerisinde de deist akımının etkisinde kalan gençlerin sayılarının her geçen gün arttığı gözlemleniyor. Kimi siyasetçilerin ve din adamlarının söylediği gibi Türkiye yüzde 99,9 Müslüman olan bir ülke değil. Tahmini yüzde 60 gibi bir orandan söz ediliyor. Türkiye'de Cuma namazları dışında camilerin boş olduğu biliniyor.. 

İşte o araştırmanın sonuçları:

Avrupa Hıristiyanlık Kilise Ateizm İtalya Hollanda Danimarka İsveç ADB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI