STEFAN LÖFVEN’İN ÖNÜ AÇILDI

9 Eylülden bu yana devam eden ve sıkıntılı geçen İsveç’te hükümetin kurulması sürecinin sonuna gelindi. Cuma günü yapılacak oylamada Stefan Lövfen’in başbakan seçilmesi bekleniyor.

STEFAN LÖFVEN’İN ÖNÜ AÇILDI
STEFAN LÖFVEN’İN ÖNÜ AÇILDI Admin
Bu içerik 794 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te hükümet kurma işi tıkanma noktasına gelmişti ki son anda Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt’in açıklamaları Stefan Lövfen’in elini rahatlattı. Lövfen, Çevre, Merkez ve Liberal Partiden oluşan bir ittifak oluşturmuştu. Özellikle Merkez Partisi sol ittifak içerisinde yer alan Sol Parti’nin isteklerine kapıların kapatılmasını ve oluşturulan yeni ittifakı etkilememesini koşul olarak ileri sürüyordu. Bu durum varılan ortak protokolda da yer almıştı.

Aynı zamanda Sol Parti’nin ‘evet’ dememesi halinde ittifakın hükümet kurma şansı da bulunmuyordu. Bu çelişkili durumların aşılması için mutlaka Sol Parti’nin ‘ikne edilmesi’ gerekiyordu. Sol Parti, Sosyaldemokratları bu ittifakla daha da sağa kaymakla suçluyordu. Dolaysıyla kendilerinin ‘kırmızı çizgileri’yle bağdaşmadığını dillendiriyorlardı.

Basına yansıyan haberlere bakıldığı zaman Stefan Lövfen’in açık ve gizli Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt ile yaptığı görüşmeler sonucunda verdiği ileri sürülen ‘gizli garanti’lerin sorunun aşılmasında ve Jonas Sjöstedt’in Parti Meclisi’ni ikna ederek Stefan Löfven’in başbakanlığına ‘yeşil ışık’ yakıldığı ileri sürülüyor.

Merkez ve Liberal Parti Başkanları böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve Löfven’in üzerinde anlaşılan protokola bağlı olduğunu savunuyorlar. Buna karşılık sağ ittifakın bozulmasına ya da işlevini yitirmesine fazlasıyla kızan Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson ise olayı ‘madrabazlık’ olarak yorumluyor.

İsveç Hükümet Stefan Löfven Jonas Sjöstedt ittifak Başbakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI