STEFAN LÖFVEN BAŞBAKAN SEÇİLDİ

İsveç’te 9 Eylül seçimlerinden bu yana süren hükümet kurma çalışmalarına son nokta konuldu. Sosyaldemokrak İşçi Partisi Başkanı Stefan Löfven, Çevre (MP), Merkez (C), Liberal (L) partilerle birlikte bir koalisyon hükümeti kurdu. Sol Parti dışarıdan şartlı destek veriyor.

STEFAN LÖFVEN BAŞBAKAN SEÇİLDİ
STEFAN LÖFVEN BAŞBAKAN SEÇİLDİ Admin
Bu içerik 941 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stefan Löfven’in başbakan seçilme olaylamasından önce parti grup liderleri ve parti başkanları kısaca görüşlerini açıkladılar. Yapılan konuşmalar demokrasi, eşitlik ve reformlar üzerinde durdular. İsveç Demokratları kendilerine karşı yürütülen politikaları eleştirdi. Ilımlı ve Hıristiyan Demokratlar ise, sağ ittifakın bozulmasını, Merkez ve Liberal partiyi, Stefan Löfven’le işbirliği yapmakla eleştirdiler. Stefan Löfven iktidarına yönelik eleştirilerini sıraladılar.

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, yeni iktidar oluşumuna yeşil ışık yakan ve dışarıdan destek olan Sol Parti’yi üstü kapalı, ”bir destek partisi kendi görüşünü ve politikalarını kurulan hükümette bulamıyorsa; nasıl destek partisi olunur” biçiminde eleştirdi.

Sağ ittifakı oluşturan partiler hükümet kurmak için yabancı ve İslam düşmanı İsveç Demokratlar’ın desteğine gereksinmeleri vardı. Merkez ve Liberal Parti, İsveç Demokratları’nın politikalarının hükümeti etkilemesini kabul etmedikleri için Sosyaldemokratlarla anlaşma yolunu seçtiler.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada:

Evet: 115

Hayır: 153

Çekimser:77

İsveç yasalarına göre eğer hayır oyları 175 geçemiyorsa; bu durumda başbakan adayı seçilmiş oluyor. Hayır oylarının 153 (M+KD+SD)’te kalması, Stefan Löfven’in başbakan seçilerek hükümeti kurması kabul edilmiş oldu.

Stefan Löfven’in Pazartesi günü yeni hükümeti açıklanması bekleniyor. Böylece dört ay süren İsveç’te hükümet kurma maratonu sonuçlanmış oldu.

Yeni hükümet İsveç halkına hayırlı olsun…

İsveç Parlamento Başbakan Stefan Löfven Oylama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI