STOCKHOLM’DA, AZERBAYCAN TARİHİNDEKİ ‘KANLI 20 OCAK’ ANILDI

Azerbaycan Odlar Yurdu Kültür Derneği Stockholm ABF’de düzenlediği anma gününde Rus ordularının 1990 tarihinde gerçekleştirdiği ‘Kanlı 20 Ocak’ katliamı bir kez daha kınadı.

STOCKHOLM’DA, AZERBAYCAN TARİHİNDEKİ ‘KANLI 20 OCAK’ ANILDI
STOCKHOLM’DA, AZERBAYCAN TARİHİNDEKİ ‘KANLI 20 OCAK’ ANILDI Admin
Bu içerik 809 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stockholm’daki anma gününde saygı duruşu ve Azerbaycan Ulusal Marşı okundu. Azerbaycan Odlar Yurdu Kültür Derneği Başkanı Sevinç Bakılı anma gününde yaptığı konuşmada 20 Ocak 1990 yılındaki Rus işgalini ve gerçekleştirdikleri katliamı kınayarak yaşan olayları içeren kısa bir konuşma yaptı.

Anma gününe katılan ve o gün 9, 16, 19 yaşında olan katılımcılardan bazıları yaşananları ve yaşadıklarını dile getiren anılarını anlattılar. Yaşanan olayları tanımlamanın insan beyninin sınırlarını oldukça zorladığını ve Azerbaycan halkının bir daha bu tür olayları yaşamamasını dilediler. Şehitleri saygıyla andılar.

20 Ocak 1990 tarihinde Rus Ordusu Azerbaycan girerek insanlık dışı katliamlar gerçekleştirmişti. Azerbaycan tarihine kanlı 20 Ocak olarak geçen bu işgal tam bir katliama dönüştü. Rus askerleri çoluk çocuk, hamile kadın, asker, yetişkin insan demeksizin 147 kişiyi öldürdü, 900’e yakın insan yaralandı ve  bir o kadar da hapsedildi.

20 Ocak 1990 günü yaşananlara tüm dünya gözlerini yumarak ‘Üç Maymunu’ oynadılar. Azerbaycan halkı o gün işgalcilerin tanklarına karşı gögüslerini siper ederek tankların paletleri altında ezildiler. Dünya kamuoyu olayı timsah gözyaşlarıyla izlediler. Aynı durum Ermenistan’ın Dağlık Karabağı işgal etmesine ve binlerce kişinin öldürülmesine bir milyondan fazla kişinin hala zor koşullar altında mülteci konumunda yaşamasına göz yumdukları gibi...

Rus katliamının 29’uncu yıldönümünde Azerbaycan halkının acısını paylaşıyor, şehitleri saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun...


                                                        Anma gününe katılanlardan bir grup toplu halde

Stockholm Azerbaycan Odlar Yurdu 20 Ocak Anma Katliam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI