‘NAMUS’ ADINA UYGULANAN ŞİDDETE GÖZ YUMMAYACAĞIZ

Yeni kurulan hükümette Sosyal Eşitlik Bakanı olan Çevre Partili Åsa Lindhagen ’toplumsal değerleri değiştirmek olanaksız değildir. Bunun daha önce pek çok örneğini gördük’ diyor.

‘NAMUS’ ADINA UYGULANAN ŞİDDETE GÖZ YUMMAYACAĞIZ
‘NAMUS’ ADINA UYGULANAN ŞİDDETE GÖZ YUMMAYACAĞIZ Admin
Bu içerik 966 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sosyal Eşitlik Bakanı olan Çevre Partili Åsa Lindhagen Aftonbladet gazetesinden Pär Karlsson verdiği ropörtajında ‘Namus’ adına her türlü şiddetin karşısında olduklarını vurguladı. Bakan, “Hiçbir zaman insanların kendi yaşamları üzerinde karar verememelerini kabul etmeyeceğiz” görüşlerini dile getiriyor.

Yeni kurulan ve 73 madde üzerinde dört partinin vardığı uzlaşmanın 42’nci maddesinde ‘Namus adına işlenen suçlara son” ifadelerine yer verilmişti.Bu madde de geleceğe yönelik olarak bu tür suçlarda verilecek cezaların artırılması ve kendi tanımı içerisinde yeni yasa maddesi hazırlanması da bulunuyor. Aynı zamanda bu tür suçlara destek veren inanç kurumları ve kültür derneklerinin ekonomik destekten yoksun bırakılması da öngörülüyor.

İsveç’te belediye istatistiklerine yansıyan rakamlara bakıldığı zaman bu alanda şiddetin ve baskının artığı görülüyor.

Aftonbladet, neden namus cinayetine kurban giden Fadime Şahindal’ın adının sık sık gündeme geldiğini soruyor. Bakan, “Yaşamları insan baskılarıyla sınırlı olan 100 bin genç olduğunu tahmin ediyoruz. Bu durumun son aşaması gençlerin kendi ailerinden kaçmalarıdır. Bunu kabul edemeyiz. Bu eşitlik son derece önemli bir konudur” diyor.

Gazeteci Pär Karlsson, Ekonomi Bakanı Magdalena Andresson’un problemin artmasında İsveç’e yüksek oranda mültecinin gelmesine bağlıyor, sorusuna ise, “Olabilir. Fakat aynı zamanda İsveç'te olan ve onur baskısı altında yaşayan gençlerin, koruma ve destek sağlama fırsatına sahip olmaları da böyledir. Ocak anlaşmasının noktalarından biri de, baskı altına alınanların korunmasını güçlendirmemiz, ikamet iznine sahip olmamaları halinde reddedilme riskini almamamız gerektiğidir” biçiminde yanıt veriyor.

Bakan yakın ilişkilerde başvurulan şiddetin yanı sıra toplumda kadın erkek maaşlarında da eşitliğin sağlanması için de çalışmaları sürdüreceğiz.

Yine gazetecinin açıkça biseksüelsin. Bu deneyimlere sahip birinin bir hükümette olması önemli mi? Sorusuna Åsa Lindhagen, “Önemli olduğunu düşünüyorum. Ben gençken ve bu konularda güçlü olduğum zaman bu durumumun açıkça bilinmesi gerektiğini çok net hissettim. Çünkü yıllar önce benim için başkalarına çok şey ifade ettiğini hissettim” açıklamasını yapıyor.

Åsa Lindhagen Sosyal Eşitlik Bakanı Namus Namus cinayeti aftonbladet Pär Karlsson ropörtaj biseksüel Fadime Şahindal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI