MEHMET KAPLAN ÇEVRE PARTİSİ /YEŞİLLER’DEN İSTİFA ETTİ

İsveç’te 2014 seçimleri sonrası kurulan hükümette Konut ve Şehirçilik Bakanı olarak görev yaparken 2016 yılında bir davet yemeğine katılan ve Ülkücülerle aynı masayı paylaşan Mehmet Kaplan basında fotoğrafların yer alması üzerine istafaya zorlanarak bakanlık görevini bırakmak durumunda kalmıştı.

MEHMET KAPLAN ÇEVRE PARTİSİ /YEŞİLLER’DEN İSTİFA ETTİ
MEHMET KAPLAN ÇEVRE PARTİSİ /YEŞİLLER’DEN İSTİFA ETTİ Admin
Bu içerik 973 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Mehmet Kaplan 2006 ile 2014 yılları arasında iki dönem Çevre Partisi Yeşiller adına milletvekili olarak bulundu. 2014 seçimleri sonrası kurulan Sosyaldemokrat – Çevre Partisi / Yeşiller hükümetinde Konut ve Şehircilik Bakanı olarak görev aldı. Bu görevini yerine getirirken basında çevrelerle olan ilişkileri nedeniyle gündem olmaya başladı. Mehmet Kaplan’a saldıranların başını Türkiye kökenli PKK taraftarı kişiler ve onların basın uzantıları oluşturuyordu. Bunların başında da İsveçlilerin her alanda uzman olarak niteledikleri (!) Kurdo (Necip) Baksı geliyordu.

14 Nisan 2016 tarihinde bir davet yemeğine katılan ve Ülkücüler ile aynı masayı paylaşan Mehmet Kaplan’ın fotoğrafları basında yer alması üzerine belli çevrelerin baskısı arttı. Basının da körüklemesiyle Mehmet Kaplan bakanlıktan istifa etti.

Bakanlıktan ayrıldıktan sonra pek ortalıkta gözükmeyen kaplan, partiyle olan ilişkilerinde neler yaşadığı pek bilinmiyordu. Mehmet Kaplan’ın partiden istifa etmesine en sevinen kişilerin başında Kurdo Baksı geliyor. PKK’li Baksı, “Çok iyi oldu. Şimdi herşey aydınlandı” diye çığlık atıyor.

2018 Ocak ayında kurulan Sosyal Demokrat / Yeşiller hükümetinde Kültür Bakanı olarak atanan Amanda Lind, Gustav Fridolin, Isabella Lövin, Per Bolund, Alice Bah Kuhnke, Peter Eriksson, Karolina Skog – ve ayrıca 2014 ve 2016 Åsa Romson ve Mehmet Kaplan bizim ilk elde öncülerimiz, kahramanlarmız ve hergün partimizin çevre ve iklim, demokrasi, sosyal eşitlik ve adalet politikalarını gerçeğe dönüştürmek için mücadele eden yeşil bakanlarımızdır” diye yazınca yine aynı çevreler hem bakan Amanda Lind’e hem de Mehmet Kaplan’a saldırmaya başladılar.

Mehmet Kaplan’ın Çevre Partisi / Yeşiller’den ayrılması kendisinin verdiği bir kararın sonucudur.

İsveç Mehmet Kaplan Çevre Partisi Konut ve Şehircilik Bakanlığı Amanda Lind Kültür Bakanı istifa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI