İZMARİT ÇEVRE DOSTU DEĞİL!..

İçilen sigaralardan arta kalan izmarit kısımlarının yere atılması zararsız gibi görünse de doğa için büyük zararı var. İzmarit kısmında var olan plastik ve kendisi dünyanın en normal gibi görünen çöpünü oluşturuyor. İsveç’te her yıl en az bir milyar izmarit yere atılıyor.

İZMARİT ÇEVRE DOSTU DEĞİL!..
İZMARİT ÇEVRE DOSTU DEĞİL!.. Admin
Bu içerik 968 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

CNN’in yaptığı habere göre platik ve plastikten yapılan ürünler çevrenin en büyük düşmanı konumunda bulunuyor. Bu nedenle sigara filtresinde görünmeyen plastik çevre için büyük tehlike oluşturuyor. Çünkü yere atılan sigara izmaritlerine hiç kimse tepki göstermiyor, olağanmış gibi bakıyor.

Dünya Sağlık Teşkilatından ve Kaliforniya Üniversitesinde tütün düzenleme üzerine çalışan Elizabeth Smit, “Sigara içenlerin büyük bir kısmı filtrenin bir biyolojik ve çabuk kaybolan bir maddeden yapıldığını sanıyor” diyor, CNN muhabirine.

Gerçek şudur ki, sigara filtreleri on yıla kadar dayanabilen bir plastik türü olan selüloz asetattan yapılıyor. Tahminlere göre yıldan 6 trilyon sigara üretiliyor. Bu üretilen sigraların yüzde 90’ı plastik filtre içeriyor. Bu da bir milyondan fazla plastik demek anlamına geliyor.

Ayrıca İsveç’i Temiz Tut (Håll Sverige rent) adlı şirketin hesaplamalarına göre de, yaklaşık bir milyar sigara filtresi İsveç’te yere atılıyor. Dünyayı Temiz Tutalım (Clean up the World) adlı küresel bir organisyona göre de, dünyada yılda 4,5 milyar sigara filtresi yere atılıyor.

Dünyada bazı ülkeler yere izmarit atılmasını yasaklıyor ve atalara ceza veriliyor. İsveç’te sadece güneydoğu bulunan Trelleborg kentinde sigara ve snus’e yere atma yasağı ve cezası var.

İsveç sigara izmarit çöp dünya çevre zararlı plastik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI